Nemačka vlada nije vršila pritisak na visokog predstavnika međunarodne zajednice u BIH Kristijana Švarc-Šilinga da napusti funkciju na kojoj se nalazi od prošle godine, proističe iz odgovora savezne vlade na upit frakcije Liberala u Bundestagu. Ova partija je objašnjenje od vlade tražila podstaknuta pisanjem štampe da je savezna kancelarka Angela Merkel pritiskala 76-godišnjeg Švarc-Šilinga da podnese ostavku visokog predstavnika.

Nemačka vlada nije vršila pritisak na visokog predstavnika međunarodne zajednice u BIH Kristijana Švarc-Šilinga da napusti funkciju na kojoj se nalazi od prošle godine, proističe iz odgovora savezne vlade na upit frakcije Liberala u Bundestagu. Ova partija je objašnjenje od vlade tražila podstaknuta pisanjem štampe da je savezna kancelarka Angela Merkel pritiskala 76-godišnjeg Švarc-Šilinga da podnese ostavku visokog predstavnika. U pisanom odgovoru je ukazano na to da je vlada njegovu „odluku da posle 1. jula ne nastavi mandat primila k znanju i poštuje je“.
Navedeno je da su vladi poznati „medijski izveštaji u Bosni i Hercegovini, i u manjoj meri u međunarodnoj štampi, u kojima je izneta po sadržaju i formi neprikladna kritika načina na koji Švarc-Šiling obavlja funkciju“.
„Nažalost, toj nediferenciranoj kritici pridružila se i Međunarodna krizna grupa. Nemačka vlada je kritiku medija i Međunarodne krizne grupe odbacila javno i u neposrednim razgovorima“, kaže se u vladinom odgovoru.
Liberali su još pre nekoliko sedmica, posle najavljenog odlaska Švarc-Šilinga, odnos nemačke vlade prema njemu nazvali „jadnim“. Ocenili su da je Nemačka trebalo više da ga podrži, pogotovu njegovu nameru da manje koristi, „skoro diktatorska ovlašćenja“ visokog predstavnika, da bi ojačao političku klasu BIH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari