Broj žrtava razornog zemljotresa u Nepalu raste iz sata u sat jer se mnogo onih koji su i zarobljeni pod ruševinama. Prema poslednjim informacijama poginulo je najmanje 1.970 osoba, a povređeno je oko 5.000 ljudi. Države sveta i međunarodne organizacije pritekle su u pomoć unesrećenima.

Strahuje se da bi broj žrtava mogao da bude još veći jer spasioci nisu stigli do mnogih manjih mesta i sela, sa kojima su veze u prekidu. U saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova navodi se da je zemljotres, čiji je epicentar bio između Katmandua i Puhare, naneo štetu u 30 od 75 regiona u Nepalu, a posao spasiocima otežava to što je dosta puteva uništeno ili veoma oštećeno.

Snažni naknadni potres jačine 6,7 stepeni po Rihteru, koji se osetio se u celom Nepalu, pogodio je Katmandu.

Ljudi su u panici istrčali na ulice, kao i u Indiji, gde su se u Nju Delhiju zatresle zgrade, prenele su agencije.

Prema najnovijim podacima, u zemljotresu koje je pogodio Napal poginulo je ukupno 1.970 ljudi, od kojih 60 u susednim zemljama.

U nepalskoj prestonici Katmanduu život je izgubila 721 osoba.

Među poginulima je i 17 planinara koji su nastradali u lavini podstaknutoj zemljotresom, koja je prekrila njihov kamp u podnožju Mont Everesta.

Jedini planinar koji je poginuo u lavini i koji je identifikovan je izvršni direktor kompanije „Gugl“ Den Fredinburg.

Indija je među prvim državama iz koje je stiglo 43 tone pomoći i blizu 200 spasilaca.

U zonu zemljotresa poslat je američki tim za borbu protiv prirodnih katastrofa a odobreno je i početnih milion dolara pomoći za najhitnije potrebe.

Podršku i pomoć su najavile i Britanija i Španija, a Norveška obećava tri i po miliona evra za otklanjanje štete. Britanski premijer Dejvid Kameron ističe da će Britanija, učiniti sve da pomogne onima koje je zadesio zemljotres. Pomoć i medicinske radnike šalje i Izrael.

Indijski ministar odbrane Indije Manohar Parikar napominje da helikopteri ne mogu do ugroženih područja zbog lošeg vremena. „Pokušaćemo sutra. Moramo da izvršimo procenu. Dobijamo izveštaje iz celog Katmandua. Pružaćemo svaku vrstu pomoći – kao što je već saopšteno i naveo naš premijer“, ističe Parikar.

Zemljotres koji je u subotu pogodio Nepal, najgori je koji je pogodio tu siromašnu južnoazijsku državu u poslednjih 80 godina.

Uništeni su veliki delovi Katmandua, a potres se značajno osetio i u delovima Indije, Bangladeša, Tibeta i Pakistana.

Većina delova Katmandua bila je bez struje i vode danas, ali je aerodrom otvoren i prvi avioni počeli su da dopremaju humanitarnu pomoć.

Bolnice u Katmanduu su prepune, i nedostaje im lekova i opreme, kao i mesta za odlaganje tela, saopštile su Ujedinjene nacije.

Državne i privatne škole su pretvorene u skloništa.

Dolina Katmandu nalazi se na listi Svetske kulturne baštine Uneska.

U zemljotresu su uništeni brojni istorijski lokaliteti, a direktorka agencije UN za kulturu Irina Bokova saopštila je da je Unesko spreman da pomogne u njihovoj obnovi.

Prema podacima Američkog geološkog zavoda zemljotres 7,8 stepeni po Rihteru juče je pogodio Lamdžung, oko 80 kilometara severozapadno od Katmandua na dubini od samo 11 kilometara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari