Nije ministar Stefanović stvorio sistem privatnog obrazovanja, već suprotno 1

Mislim da u Srbiji nemamo kulturu sankcionisanja, priznavanja grešaka i preuzimanja odgovornosti.

To ne praktikujemo ni kao pojedinci, ni kao društvo. U većini slučajeva tražimo izgovore za sopstvene propuste i tolerišemo tuđe greške. Profesori popuštaju studentima, nastavnici učenicima, policija i sudstvo prestupnicima, nadređeni radnicima, ali i radnici nadređenima… Zašto onda očekivati da političari budu odgovorniji ili kreatori visokog obrazovanja efikasniji?

Ovako novinar Adam Santovac odgovara na pitanje Danasa kako je i pre emitovanja svog dokumentarnog filma „Mega diplomac“, koji se bavi spornim studiranjem ministra policije Nebojše Stefanovića, znao da epiloga neće biti. Santovac je za ovaj film, koji je nastao u produkciji TV N1, dobio nagradu NUNS-a za istraživačko novinarstvo „Dejan Anastasijević“, u kategoriji elektronskih medija.

* Od prvog emitovanja tvog dokumentarnog filma prošlo je više od godinu i po dana. Od tada se ništa nije promenilo u visokom obrazovanju, ponajmanje je rasvetljen rad privatnih visokoškolskih ustanova i kako do diploma dolaze, kako si jednom upotrebio izraz, VIP klijenti. Smatraš li zbog toga svoj rad uzaludnim? Šta je za tebe u slučaju ovog filma satisfakcija?

– U novinarstvu me ne drže instant, već dugoročni efekti. Mislim da će ih „Mega diplomac“ postići. Verujem da će biti sve manje studenata, a i profesora koji će želeti da budu deo sistema obrazovanja koji je prikazan u filmu. Vreme će pokazati da li se varam, ali najvažnije je da nisam prevario gledaoce kojih je samo na YouTube-u preko pola miliona. Među njima ima onih koji ne čekaju nego stvaraju promene. I u visokom obrazovanju.

* Nakon emitovanja „Mega diplomca“ rektor Megatrenda je najavio prodaju tog univerziteta i odlazak iz zemlje. Potom je usledio niz dramatičnih obrta, a sve se završilo time što se rektor više ne pojavljuje u javnosti (bar nije odgovarao na pozive Danasa) pa mi zapravo ne znamo šta se na kraju desilo i ko je ostao vlasnik tog univerziteta. Sa ove distance se čini da je cela ta priča bila dobro izrežirana, kako bi se skrenula pažnja sa sumnjivog studiranja ministra Stefanovića.

– To je tačno, ali je meni od početka afere od ministra važniji bio upravo sistem, to jest, univerzitet. Nije Nebojša Stefanović stvorio sistem privatnog obrazovanja u Srbiji, već je takav sistem stvorio njega. Ostalo je zaista mnogo neodgovorenih pitanja, ali da nije bilo „Mega diplomca“ nikada ih ne bismo ni postavili.

* Bavio si se spornim studijama dva ministra – Nebojše Stefanovića i Siniše Malog. Šta te dve priče povezuje, a u čemu se razlikuju, sem što je slučaj Mali dobio epilog?

– I „Doktori“ i „Mega diplomac“ kritikuju sistem. Slučaj Siniše Malog je tragičniji jer se radi o doktoratu koji je odbranjen na najstarijem i najuglednijem univerzitetu u Srbiji. Sramota je što smo pet godina čekali da profesori i profesorke Univerziteta u Beogradu skupe snagu da se izbore sa plagijatom političara. Ipak, to daje nadu da ćemo nekada dočekati i da se Nacionalno telo za akreditaciju i proveru kvaliteta u visokom obrazovanju pozabavi upravo kvalitetom. Hoćemo li se načekati? Naravno da hoćemo.

* Nakon emitovanja filma „Mega diplomac“ bio si na meti tabloida, na tvoj račun su iznete klevete i uvrede. Da li je to jedina neprijatnost sa kojom si se suočio?

– Podneo sam zbog toga tužbe kako bih dao šansu institucijama da se izjasne o filmu tj. sudu da presudi. Najveću neprijatnost kada je reč o „Mega diplomcu“ mogu tek doživeti ako sud ne presudi u moju korist. Ipak, do sada se u mom slučaju uvek pokazala kao tačna izreka da je pravda spora, ali dostižna.

Nove ideje

* Možemo li da očekujemo nastavak filma ili spremaš nešto novo?

– Kao stipendista Fulbrajt programa vlade SAD-a trenutno sam u Americi zbog postdiplomskih studija njuz i dokumentarnog programa na prestižnom NJujork Univerzitetu. Tako da ću se u Srbiju vratiti sa novim idejama i pristupom koje ću primeniti na stare teme. Jedna je svakako visoko obrazovanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari