Niš: Da se započne novi proces lokalnog antikorupcijskog plana 1Foto: Danas

Predstavnici Lokalnog antikorupcijskog foruma Niš u gradskom Radnom timu za donošenje novog Lokalnog antikorupcijskog plana, koji su pre šest meseci podneli kolektivnu ostavku, pozvali su danas lokalnu vlast da hitno započne novi proces izrade ovakvog plana i izbora novog lokalnog antikorupcijskog tela.

Na konferenciji za novinare, njihovi predstavnici su podsetili da je proces donošenja ovakvog plana nakon njihove ostavke potpuno zamro, a da njegovo usvajanje kasni 15 meseci, ocenjujući da je za to odgovorna lokalna vlast, koja je blokirala proces svojom pasivnošću, inertnošću i opstrukcijom.

Oni su izneli deset preporuka za oživljavanje procesa donošenja LAP-a, među kojima je predlog da se sadašnji Radni tim hitno raspusti, a formira novi, čiji će sastav i rad biti u skladu sa Modelom LAP-a, koji je donela Agencija za borbu protiv korupcije, što, po njihovoj oceni, do sada nije bio slučaj, kao i da na čelu tog tima više ne bude gradonačelnik Darko Bulatović. Preporuke će biti dostavljene gradonačelniku Bulatoviću, predsedniku Skupštine grada Radetu Rajkoviću i Gradskom veću.

Bivša članica Radnog tima i koordinatorka LAF-a u ostavci Zorica Miladinović podsetila je da je Niš još 2011. godine bio jedan od samo nekoliko gradova u Srbiji koji je usvojio Lokalni plan za borbu protiv korupcije, u okviru projekta BIRODI-ja „Gradovi protiv korupcije“, a da je jedini je grad koji je taj plan u kontinuitetu primenjivao. Niš je takođe jedini grad u Srbiji koji je, od 2013. godine, imao funkcionalni LAF, kao samostalno i nezavisno gradsko telo koje je realizovalo veliki broj mera iz tog Plana, predlagalo sistemska rešenja, bavilo se konkretnim korupcionaškim slučajevima ili pokretalo postupke pred nadležnim državnim organima.

– Ove činjenice ušle su i u Model LAP-a, na osnovu kojeg svi gradovi i opštine u Srbiji treba da izrade svoje LAP-ove, a u kojem je Niš istaknut kao pozitivan primer, a „praksa i iskustvo LAF-a Niš“ navedeni kao obrazac za „izbor, organizaciju i rad“ svih budućih lokalnih antikorupcijskih tela u Srbiji. Od nekadašnjeg lidera u institucionalnoj borbi protiv korupcije Niš je, nažalost, sada postao luzer na tom planu, što je potpuno nedopustivo- ocenila je ona.

Ona je kazala da gradonačelnik Bulatović ne bi trebalo da bude koordinator budućeg Radnog tima za donošenje LAP-a jer u prethodnih 15 meseci, iako je formalno bio koordinator postojećeg Radnog tima, nije uzimao učešće u radu. On nije prisustvovao nijednom sastanku tima, niti odgovarao na predloge i zahteve predstavnika LAF-a u Radnom timu.

Među deset preporuka nalazi se i ona da članovi budućeg Radnog tima ne bi trebalo da budu osobe kojima su izrečene pravosnažne sankcije ili se protiv njih vodi postupak pred sudovima ili Agencijom za borbu protiv korupcije zbog krivičnih dela sa elementima korupcije, odnosno kršenja Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije.

Preporuka je i da budući Radni tim zauzme stav o neophodnosti da se u novi LAP Niš uvrste kriterijumi koje moraju da ispune budući članovi lokalnog antikorupcijskog tela koje je propisao Model LAP-a. Prema Modelu LAP-a, članovi lokalnog antikorupcijskog tela ne mogu biti javni funkcioneri, nosioci bilo koje funkcije u političkoj stranci, osobe koje su radno angažovane u organima lokalne samouprave po bilo kom osnovu i osobe koje su osuđivane ili se protiv njih vodi postupak za dela koja se odnose na korupciju.

– Služba za poslove Gradskog veća je u svojim „pravnim komentarima“ predlagala da budući LAP Niš uopšte ne sadrži kriterijume za izbor kandidata, odnosno buduće članove lokalnog antikorupcijskog tela. To otvara prostor za rizik da u lokalno antikorupcijsko telo Niša potencijalno budu birani gradski funkcioneri ili funkcioneri osuđeni za korupciju. Pri tom, ova Služba se tokom procesa donošenja suštinski mešala LAP-a mešala u njegovu izradu i sadržaj, iako nije član Radnog tima i može da pruža samo pravno- tehničku podršku- kazala je Miladinović.

Potrebno je, takođe, navela je ona, da buduće niško antikoruocijsko telo ima pravo da izriče opomene, inicira postupke za razrešenje funkcionera i inicira postupke pred nadležnim organima, što je bila „praksa i iskustvo“ u četvrgodišnjem radu LAF-a, koje Model LAP-a preporučuje kao obrazac. Služba za poslove Gradskog veća odbacila je ovakve predloge predstavnika LAF-a u Radnom timu.

– Niš, nažalost, nije usamljen slučaj, pošto prema dostupnim podacima, većina gradova i opština u Srbiji nije donela LAP-ove i formirala lokalna antikorupcijska tela. Veliki je problem što Model LAP-a ili bilo koji drugi akt uopšte ne predviđa sistemski monitoring procesa donošenja LAP-ova u Srbiji, kao ni formiranje lokalnih antikorupcijskih tela- kada nastaju glavni problemi. U Modelu je predviđeno da lokalne samouprave samo treba da popune izveštaj, koji traži nekakve statističke podatke, što svakako nije monitoring ovog izuzetno važnog procesa. Poseban problem je što ne postoje nikakve mere protiv gradova i opština koji nisu usvojili LAP-ove, ili su njihovi planovi i antikorupcijska tela protivni Modelu LAP-a, rekla je Versna Crnogorac, bivša članica Radnog tima i članica LAF-a u ostavci.

Prema Modelu LAP-a, svi gradovi i opštine u Srbiji trebalo je da usvoje lokalne antikorupcijske planove do 30. juna prošle godine. Agencija nije javno saopštila podatke koliko gradova i opština u Srbiji su do sada usvojile LAP-ove i formirale lokalna antikorupcijske tela, te da li je to urađeno u skladu sa preporukama u njenom Modelu.

RADNI TIM JUČE NAPUSTIO I PREDSTAVNIK NACIONALNE KOALICIJE ZA DECENTRALIZACIJU

Na konferenciji za novinare, Danijel Dašić, predstavnik Nacionalne koalicije za decentralizaciju u Radnom timu, saopštio je da podnosi ostavku na članstvu u tom timu. On je kazao da je ostao u Radnom timu kako bi „kontroolisao da li će nekompetentni i neodgovorni ljudi iz lokalne samouprave možda uraditi nešto ispod žita“, ali da je sada postalo sasvim jasno da je proces mrtav, a da tim ne funkcioniše. On je juče svoju ostavku dostavio svim članovima tima i predložio da se lokalnoj vlasti ostavi rok do 1. novembra da formira novi Radni tim, a ukoliko to ne bude učinila- da nevladin sektor formira alternativni tim i izradi „svoj“ Lokalni antikorupcijski plan, uz participaciju građana.

Radni tim za donošenje LAP-a na početku je imao 19 članova. Ostavku je najpre podneo predstavnik medija, a sredinom marta ove godine i svih sedam članova Radnog tima koje je predložio LAF. Predstavnik Univerziteta od početka nije na bilo koji način učestvovao u radu, tako da nije jasno da li je on uopšte član tima. U Radnom timu sada su ostali isključivo predstavnici lokalne samouprave i jedan predstavnik nmevladine organizacije Protekta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari