Njujork tajms: Plastična jelka podstiče tvrdnje o korupciji 1Foto: Pistaljka

Božićna jelka od 83.000 evra „osvanula“ je kao vest u velikom broju svetskih medija. Njujork tajs prenosi tvrdnje „Pištaljke“ da je ovo „drvo“ čak četiri puta skuplje od jelke ispred Centra „Rokfeler“ u Njujorku.

Vest je preneo i Njujork tajms, ali i ABC News, Chicago Tribune, CTV News, Fox News, Figaro, Washington Post, LA Times i mnogi drugi.

„Vlasti u srpskoj prestonici su razbesnele narod nakon kupovine plastične novogodišnje jelke koja navodno košta 83.000 evra (98.000 dolara) i podstakle tvrdnje o korupciji“, piše sajt „The New York Times“. Oni dalje navode da je sajt koji se bori protiv korupcije (Pištaljka) opisao plastično drvo od 18 metara kao najskuplje na svetu, čak četiri puta skuplje i od jelke ispred Centra „Rokfeler“ u Njujorku.

Jelka u centru Beograda je naljutila opoziciju i stanovnike, i izazvala ironične komentare. To je prisililo gradsku upravu da najavi poništenje ugovora, piše francuska novinska agencija AFP.

Agencija piše da je jelka visoka 18 metara, ukrašena sa 200 crvenih božićnih kuglica, a da je to veštačko drvo postavljeno u glavnoj trgovačkoj ulici grada, Knez Mihajlovoj. Njegovu cenu otkrio je istraživački sajt Pištaljka.rs koji uverava da je ugovor potpisan tri dana pošto je drvo montirano.

Gradonačelnik Siniša Mali (SNS, konzervativna), koji je rekao da je „iznenađen iznosom“, najavio je raskid ugovora, piše AFP.

Demokratska stranka (opozicija, levi centar) ironično je pozvala Beograđane da pod plastičnim drvetom ostave svoje želje za poklone vrednosti 83.000 evra.

„Kišni mantil, veličine XL, za mog psa“, piše na jednoj cedulji. „Želim diplomu“, kaže drugi, aludirajući na reputaciju korupcije koja prati srpsko visoko obrazovanje. Iako će gradski izbori tek biti 2018. godine, gradonačelnik Siniša Mali, politički saveznik predsednika Aleksandra Vučića, uveravao je da je njegova administracija „u poslednje tri i po godine radila u potpunoj transparentnosti“, piše AFP.

Srpska kompanija koja je postavila božićno drvo složila se da se raskine ugovor i najavljuje da će drvo ostaviti gde je, kao doprinos dekoraciji pred praznik. To osvetljenje i ukrasi su za Beograđane tema vica koji se ponavlja: Instaliraju se krajem jeseni, a uklanjaju tek u proleće.

Za Nikolu Jovanovića, člana Narodne stranke (opoziciona desnica), afera s božićnim drvetom „samo je vrh ledenog brega“ ekscesa vladajuće gradske većine.

Tužilaštvo je najavilo istragu kupovine od koje je koristi imala kompaniji koja je instalirala gigantsko plastično drvo, zaključuje AFP.

Tekst o beogradskoj novogodišnjoj jelki preneli su i drugi strani mediji u Americi, Kanadi, Indiji, Brazilu, Hondurasu, Nemačkoj, Francuskoj, Italiji, Slovačkoj, Rumuniji, Hrvatskoj, Belgiji, Austriji, Ekvadoru, Argentini, Rusiji, Kataru, Bugarskoj, Švajcarskoj, Mađarskoj…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari