Novinarska udruženja: Tasovac obesmislio medijske reforme 1Foto: Stanislav Milojković

Nedavno objavljeni rezultati konkursa za sufinansiranje projekata medijskih sadržaja iznova su ogolili konflikt koji postoji između strukovnih udruženja i resornog ministarstva.

 Prema mišljenju udruženja, postupci Ministarstva kulture i informisanja koji su prethodili objavljivanju rezultata konkursa su u potpunosti obesmislili sam koncept projektnog finansiranja i pritom ulogu nezavisnih komisija sveli na protokolarnu.

S druge strane, za tehničkog ministra kulture i informisanja Ivana Tasovca, rezultati konkursa su „ogolili licemernost dobro poznatih larmadžija na našoj medijskoj sceni, koji… iz finansijskih uverenja, kritikuju stanje medijskih sloboda u Srbiji“.

U zajedničkom saopštenju koje su potpisali Nezavisno udruženje novinara Srbije, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija, Nezavisno društvo novinara Vojvodine i Poslovno udruženje Lokal pres ističe se da Tasovčeva odluka da po sopstvenom nahođenju prepravi predlog stručne komisije za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja u kategoriji elektronskih medija, predstavlja čin ozbiljnog ugrožavanja i obesmišljavanja medijskih reformi u Srbiji.

„Dva stuba medijskih reformi – izlazak države iz medijskog vlasništva i sufinansiranje javnog interesa u sferi javnog informisanja kroz stručne komisije – sada su se potpuno urušila: državni mediji su postali partijski, a ministar je legalizovao da novac medijima dodeljuju političari u skladu sa svojom nekontrolisanom voljom, a ne medijski stručnjaci“, stoji u saopštenju.

Prema navodima medijskih udruženja, ovom odlukom tehnički ministar je poslao poruku nižim nivoima vlasti da su medijski zakoni i stručne komisije samo ukras za međunarodnu zajednicu i šarena laža za domaću javnost i da se ne treba pridržavati njihovih odluka.
Sličnog stava je i Asocijacija onlajn medija, koja je istakla da je iznenađena i zabrinuta zbog nedavnih istupa ministra Ivana Tasovca.

„Tumačenje da ministar može ‘sam, bez konsultacija sa članovima konkursne komisije da izmeni njihovu odluku’ obesmišljava koncept i smisao konkursnog sufinansiranja javnog interesa u medijskoj sferi i svrhu postojanja stručnih komisija za ocenu kvaliteta predloga medijskih projekata“, navode u AOM-u. Oni ističu da Ministarstvo ovakvim tumačenjem zakona i podzakonskih akata sputava ostvarenje javnog interesa u sferi javnog informisanja, čemu je osnovni garant upravo stručnost i nezavisnost komisija koje odlučuju o raspodeli novca za medijske projekte.
Svoje tumačenje konkursa i njegovih rezultata dao je i resorni ministar u tehničkom mandatu Ivan Tasovac.

„U pogledu poštovanja zakonskih procedura i transparentnosti celokupnog procesa, ovogodišnji konkursi Ministarstva kulture i informisanja za medije su sprovedeni besprekorno, ali su istovremeno istakli u prvi plan nespremnost dela medijske zajednice da u sprovođenju medijskih zakona preuzme svoj deo odgovornosti“, piše Tasovac.

Prema njegovim rečima, od 898 prijava u oblasti informisanja, Ministarstvo je na predlog stručnih komisija podržalo 348 projekata u iznosu većem od 255 miliona dinara. Kako navodi, među podržanim projektima nalazi se zavidan broj projekata predloženih od strane medija i pojedinaca koji su izuzetno kritični prema Vladi Srbije. Dodaje se da su u devet slučajeva u kojima su uočene drastične nepravilnosti i nelogičnosti, predlozi komisije preinačeni: tri projekta su odbijena, četiri projekta su dobila nešto niža sredstva, a dva projekta su dobila više od onoga što je komisija predložila.

„Tako je propao pokušaj pojedinih novinarskih udruženja, koji delegiraju svoje predstavnike i imaju većinu u konkursnim komisijama, da Ministarstvo kulture i informisanja uvuku u svoj dobro razrađen mehanizam međusobnog nagrađivanja i tapšanja po ramenu u stilu ‘ja tebi serdare, ti meni vojvodo'“, smatra Tasovac.

Kako naglašava, „rezultati konkursa su ogolili licemernost dobro poznatih larmadžija na našoj medijskoj sceni, koji već dve godine, ne toliko iz ideoloških koliko iz finansijskih uverenja, kritikuju stanje medijskih sloboda u Srbiji i sve vreme se žale na tobož sveprisutnu cenzuru“. Prema njegovom mišljenju Vlada Srbije je i kroz zakonski okvir i kroz projektno sufinansiranje na najbolji način demantovala apsurdnost takvih tvrdnji, kao i medijski sadržaji koje svakodnevno čitamo ili gledamo.
„Stoga je razumljiva nervoza dela srpske medijske čaršije. One iste čaršije koja je već decenijama spremna da menja sve i svakoga izuzev sebe samih. Lako je od komarca napraviti slona; a još lakše je sve vreme vikati „vuk!“ – ili, od milošte: „vučić!“ Lako je graditi javni profil na prvoboračkom statusu i staroj slavi. Ali ni transformacija insekata u sisare niti minuli rad ne mogu da budu održivo, profesionalno i društveno odgovorno rešenje za bilo koga“, stoji u pismu ministra Tasovca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari