Hepatitis – „bolest prljavih ruku“ kako je još zovu, decenijama ugrožava i stanovnike Braničevskog okruga a precizni podaci o broju obolelih i preventivnom delovanju ne postoje. Inače, ni u Srbiji nisu sistematizovani zvanični podaci rasprostranjenosti hepatitisa B ili C, niti je dovoljno razvijena svest građana o prevenciji.

U Braničevskom okrugu, u proteklih petgodina najviše obolelih registrovano je 2010. godine – 88 osoba, a zatim se broj smanjivao do 54 koliko je registrovano u toku 2013. godine. Prema podacima Instituta „Batut“, u Srbiji je u 2013. godini registrovano 1.112 obolelih od hepatitisa.

Za 2014. godinu nema podataka iz svih regiona zemlje, a prema dosadašnjim podacima, zabeleženasu 994 slučaja. Kada se prikupe svi podaci, pretpostavlja se da će biti vise od 1.000 zaraženih. Hepatitis može da se prenese neadekvatnim postupanjem prilikom tetoviranja, pirsinga, ali i u zdravstvenim ustanovama. Inkubacija traje veoma dugo i u tom periodu se ne može utvrditi prisustvo virusa. Kod većine obolelih ne postoji karakteristična klinička slika, dok se ne razvije ozbiljno oboljenje. Kod mnogih pacijenata prođe sa izuzetno blagim siptomima, pa osoba ni ne zna da je prebolela hepatitis, ali ostaje nosilac virusa. Češće obolevaju muškarci, a zahvaljujući vakcini, mnogo je manje obolelih od hepatitisa B nego od hepatitisa C.

Hepatitis A i E spadaju u grupu crevnih zaraznih bolesti koje se prenose prljavim rukama i zaraženom hranom i vodom. Hepatitis B, C i D prenose se putem zaražene krvi, seksualnim putem, ali rizik postoji i kod odlaska kod pedikira, manikira, tetoviranja. Virus se prenosi i vertikalnom transmisijom, sa majke na dete. Znajući puteve prenosa možemo da učinimo sve da se prenos virusa zaustavi. Nelečeni hepatitis se često pretvara u cirozu jetre ili kancer jetre koji je šesta najučestalija vrsta raka i treći najčešći uzrok smrti širom sveta. Neophodno je sprovesti sve preventivne mere u cilju smanjenja broja novoobolelih. Vakcinu protiv hepatitisa B koja je nalazi u kalendaru vakcinisanja treba primiti u svim predviđenim etapama. Takođe, potrebno je povremeno testiranje na prisustvo virusa u krvi.

Prema podacima Zavoda za javno zdravlje Požarevac, u 2013. godini među testiranim dobrovoljnim davaocima krvi u oba okruga, među 3.899 osoba kod 10 osoba je utvrđeno da boluju od hepatitisa B ili C. Za pacijente na hemodijalizi se takođe preporučuje povremeno testiranje. Od 68 testiranih tokom prošle godine, hepatitis B je pronađen kod sedam, a hepatitis C kod 28 osoba. Među 802 testirane trudnice bilo ih je šestsa virusom hepatitisa, a blagovremeno utvrđivanje bolesti doprinelo je da se kod njihovih beba izbegnu komplikacije adekvatnom terapijom već u prvim satima života.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari