Skupština Srbije nastaviće sutra četvrtu vanrednu sednicu raspravom o predloženim izmenama Zakona o državnim službenicima.Tim izmenama, Vlada je predložila produženje rokova za sprovođenje javnih konkursa za položaje i prestanak dužnosti postavljenim licima čija radna mesta postaju položaji.

Skupština Srbije nastaviće sutra četvrtu vanrednu sednicu raspravom o predloženim izmenama Zakona o državnim službenicima.Tim izmenama, Vlada je predložila produženje rokova za sprovođenje javnih konkursa za položaje i prestanak dužnosti postavljenim licima čija radna mesta postaju položaji. U petak uveče je otvorena ova sednica, ali rasprava nije ni počela jer su poslanici LDP reklamirali niz povreda Poslovnika i tražili objašnjenja povodom nedavnih medijskih nastupa zamenika specijalnog tužioca Slobodana Radovanovića o istrazi političke pozadine ubistva premijera Zorana Đinđića. Predsednik Skupštine Oliver Dulić najavio je konsultacije poslaničkih klubova o zakazivanju rasprave o poverenju Vladi, što su inicirali radikali, a podržali socijalisti. SRS su inicijativu podneli nezadovoljni hapšenjem bivšeg generala VRS Zdravka Tolimira i njegovim izručenjem Haškom tribunalu, kao i vladinim objašnjenjem tim povodom. Prema Dulićevim rečima, ta sednica se može očekivati krajem nedelje.

Vlada mirna i sigurna

Poslanici SRS i SPS trenutno nemaju nikakve šanse da obore vladu Vojislava Koštunice jer ovi poslanički klubovi ukupno imaju samo 97 poslanika, a za obaranje vlade im je potrebna apsolutna većina od 126. Čak ako bi i poslanički klubovi LSV (11) i vojvođanskih poslanika (pet) podržali ovu inicijativu, većine ne bi bilo. Ova dva poslanička kluba nisu se izjasnila kako će glasati. Mada ne podržavaju Koštuničinu vladu, odlučno se zalažu za saradnju sa tribunalom, te je malo verovatno da bi zbog Tolimira obarali vladu.

Uz vanredna zasedanja Skupštine i redovne sednice skupštinskih odbora, pred parlamentom se nalazi još jedan zadatak – izmena Poslovnika. Odmah po izboru za predsednika Skupštine Oliver Dulić je najavio da će biti formirana radna grupa od predstavnika poslaničkih klubova, koja će raditi na zakonu o Narodnoj skupštini i novom Poslovniku. Kako je Dulić objasnio novinarima po svom izboru, ta dva akta moraju da budu doneta što pre kako bi se krenulo u transformaciju parlamenta. Govoreći o izmeni Poslovnika, Dulić je objasnio da bi trebalo da budu skraćene rasprave o povredi Poslovnika, a da se opoziciji da mnogo više mogućnosti da debatuje o tačkama dnevnog reda. Rasprava o amandmanima trebalo bi, po Dulićevom mišljenju, da bude „preseljena“ u skupštinske odbore. Jedno od pitanja je i da li novi poslovnik može da „uljudi“ rasprave koje često obiluju uvredama. Predstavnik DS u radnoj grupi za izmenu Poslovnika Boško Ristić smatra da predsedavajući ima odlučujući uticaj na tok sednice i ponašanje poslanika.
„Često kažem da Poslovnik ne može da vaspita poslanike, ali može da spreči njihovu zloupotrebu“, poručuje Ristić. Potpredsednik Skupštine i takođe član ove radne grupe ispred poslaničkog kluba stranaka nacionalnih manjina Esad Džudžević naglašava da je glavna namera da novi Poslovnik stvori dobar balans između prava opozicije da konstruktivno kritikuje vlast i efikasnost rada parlamenta. „Po svoj prilici tekst Poslovnika biće potpuno nov i insistiraće na političkoj kulturi u obraćanju poslanika i to u smislu sankcija. Politička kultura, sudeći prema iskustvima zapadnih demokratija, dostiže se dobrim zakonima i sankcijama“, zaključuje Džudžević. Novim poslovnikom ne samo što bi trebalo da bude smanjena mogućnost opstrukcije sednica reklamiranjem povrede poslovnika, već se očekuje skraćenje procedure za ratifikaciju međunarodnih sporazuma i donošenje zakona povezanih s evropskim integracijama, a članovi vlade trebalo bi da se redovno pojavljuju pred parlamentom i odgovaraju na poslanička pitanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari