Prema podacima Centra za socijalni rad u Leskovcu, hraniteljstvom se bavi sedamdesetak porodica koje brinu o stotinak mališana bez roditeljskog staranja, ali je za hraniteljstvo izrazilo interesovanje još pedesetak porodica.

Socijalna radnica Divna Stojanović kaže da poslednjih godina vlada veliko interesovanje i zbog toga što to hraniteljstvo donosi pristojne prihode, ali da bi neka porodica mogla da se bavi tim poslom trebalo bi da prođe kroz specijalnu obuku.

– U početku ima negodovanja, jer smatraju da imaju pozitivno iskustvo, ali kasnije priznaju da im je obuka pomogla da shvate koja je njihova uloga i koja je struktura dece o kojoj treba da brinu, odnosno šta su njihove potrebe – kaže Divna Stojanović, socijalna radnica Centra za socijalni rad u Leskovcu.

Divna Stojanović, koja rukovodi Regionalnim centrom za porodični smeštaj, kaže da se nagledala tužnih, nevinih i nesređenih dečjih pogleda. Sve je počelo posle jednog prohladnog, kišovitog, gotovo ledenoj jesenjeg dana kada je u hodniku Centra za socijalni rad u Leskovcu videla dva lica, dečaka koji je tek navršavao šestu, i devojčice koja nije imala ni pune četiri godine.

– Bio je to težak trenutak. Sela sam kraj njih i zarobljena tom slikom bola, počela sam da plačem i grlim ih – govori Divna Stojanović, dodajući da joj je devojčica rekla: „Tetice, ne plači. Naša mama će brzo doći.“

Divna Stojanović je uzela decu i učinila sve da pronađu novi dom, jer se majka nikada nije pojavila. Od tada, Divna Stojanović vodi računa o zaštiti dece bez roditeljskog staranja. Najpre je vodila računa o svim kategorijama, a od 1993. godine posvetila se samo zbrinjavanju napuštene dece u hraniteljskim porodicama i u ovom dugom periodu zbrinula je oko 300 dece. Svake godine, u proseku, smeštala je dvadesetoro napuštenih dečaka i devojčica.

– Među napuštenom decom o kojoj brinemo ima i tek rođenih beba, ali i odraslih mladića i devojaka već spremnih da krenu u novi život i formiraju svoje porodice – kaže Divna Stojanović, koja je za svoju humanu misiju dobila nagradu Vasa Pelagić, ustanovljenu minule godine za značajna dostignuća u oblasti obrazovanja i zaštite dece bez roditeljskog staranja.

„Sunce“ priredilo prijem

Hraniteljstvo je najvažniji posao u okviru socijalne politike – kaže Snežana Milojković, direktorica Centra za socijalni rad. Pojedinim hraniteljskim porodicama, članovima Udruženja hraniteljskih porodica „Sunce“ uručene su i nagrade i druga priznanja za dugogodišnji humani rad.

Vole nove roditelje

Regionalni centar za porodični smeštaj i Centar za socijalni rad trude se da pruže što bolju zaštitu deci bez roditeljskog staranja. Ona se vrlo brzo uklapaju u novu sredinu, a retko se događa da neko traga za svojim biološkim roditeljima, ali su često okupirani razlozima njihovog nehumanog ponašanja.

– Ima mnogo primera da se deca toliko zbliže sa članovima hraniteljskih porodica da ih kasnije zovu da im budu kumovi – kaže Divna Stojanović.

Razvodi brakova porasli 41 odsto

U prošloj godini u leskovačkoj opštini je evidentirano 135 razvoda, 41 odsto više nego godinu dana ranije. Prema oceni Suzane Stanković, sociologa Centra za socijalni rad, ključni razlog raskida bračne zajednice je nemaština.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari