Obezbeđen smeštaj za migrante 1Foto: Fonet/Filip Stevanović

U Srbiji trenutno boravi oko sedam hiljada migranata, od kojih je oko hiljadu na otvorenom, a za sve njih je, ukoliko to žele, obezbeđen smeštaj u prihvatnim centrima, izjavio je danas ministar za
rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin.

On je, zajedno sa ministrima unutrašnjih poslova i odbrane, Nebojšom Stefanovićem i Zoranom Đorđevićem, obišao prihvatni centar u bivšoj kasarni u Obrenovcu, u kome je smešteno oko 550 migranata, a polovina su maloletnici koji su bez pratnje roditelja. Vulin je dodao i da polovinu migranata koji su trenutno u Srbiji čine maloletnici, kojima je obezbeđena zdravstvena i pravna zaštita i o njima se vodi briga.

„Kad imaju zaštitu, u najvećoj meri smo ih sačuvali od krijumčara i kriminalaca“, konstatovao je on. Odgovarajući na kritike nekih nevladinih organizacija zbog broja izbeglica koji su na otvorenom, Vulin je naglasio da to izgovaraju oni koji „nisu obezbedili nijedan krevet“, niti došli u prihvatni centar da vide uslove.

„Srbija je obezbedila 6.000 kreveta za migrante i jedina je država na ‘balkanskoj ruti’ koja se doslovce drži obaveza“, rekao je on i dodao da je Hrvatska obećala 5.000, a nema ni 700, Slovenija 9.000, a nema nijednog, dok Makedonija od obećanih 2.000-3.000 ima oko 200.

„Pitam one koji kritikuju da li smatraju da u Srbiji treba da bude 60.000 – 70.000 migranata, ili onoliko koliko smo se dogovorili“, ukazao je Vulin i podsetio da izbeglice žele u države Evropske unije, a Srbija ih ne moћe i ne želi zadržati na silu.

Stefanović je rekao da su združene snage vojske i policije u poslednjih šest meseci sprečile više od 20.000 migranata da ilegalno uрu u Srbiju iz Bugarske i Makedonije, ali da nijedan sistem ne može da apsolutno zaustavi ilegalne migracije. On je pohvalio dobru saradnju sa Bugarskom u oblasti readmisije – vraćanja ilegalnih migranata, dok to sa Makedonijom ide teško.

„Apsolutno možemo da računamo na podršku Evrope da Srbija bude deo projekta readmisije i vraćanja tih ljudi u zemlje porekla“, konstatovao je Stefanović.

On je rekao da mu je posebno drago što je od migranata koje je danas obišao u Obrenovcu čuo da se srpska policija prema njima odnosila pristojno, ljudski i normalno, „za razliku od iskustava u nekim drugim državama“.

Đorđević je poručio da će Vojska Srbije i u narednom periodu, učešćem u zajedničkim snagama na granicama odakle dolaze migranti, biti spremna da odgovori izazovima koji se pred nju postavljaju i da odvrati ilegalne prelaznike. On je naveo da dnevno iz Makedonije i Bugarske oko 100 migranata pokuša da ilegalno preрe granicu, i da se radi uglavnom o istim ljudima, koji to pokušavaju da urade na različitim mestima, ali da samo mali broj uspe da uрe, i to uglavnom preko krijumčara.

Šef predsatvništva UNHCR u Beogradu Hans Šoder je pohvalio Vladu Srbije na brizi prema migrantima i uslovima stvorenim u centru u Obrenovcu. On je ukazao i da su neosnovane priče o lošem tretmanu izbeglica na osnovu toga što je njih oko 1.000 napolju, jer je 90 odsto smešteno u prihvatnim centrima.

Šoder je dodao i da je dobro љto su se migranti uverili da im prebacivanjem u Obrenovac nije uskraćena slobode kretanja, od čega su strahovali.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari