“Oči u oči sa strahom” na Festivalu nauke 1

Kako funkcioniše naš mozak, gde “stanuje” strah i zašto se plašimo, samo su neka od pitanja na koja će vam odgovore dati naučnici iz Društva za Neuroanuke Srbije na Festivalu nauke koji se od 14. do 17. decembra održava na Beogradskom sajmu.

“Strah nas štiti i omogućava nam da preživimo. Ono što je još važnije omogućavao je našim precima da prežive u mnogo opasnijem okruženju”, objašnjava Dunja Bijelić, iz Društa za Neuronauke Srbije.
Kako objašnjava, rađamo se samo dva urođena straha, straha od padanja i straha od glasnih zvukova.

“Oči u oči sa strahom” na Festivalu nauke 2

Koliko zapravo znamo o našem mozgu? Možda ne dovoljno pa ni činjenicu da predstavlja samo dva odsto naše mase, a koristi 20 odsto naše energije.

Kako “radi” i kako izgleda mozak posetioci Festivala će moći da vide ali i da i nauče kroz igru pazlama. Ovog puta pazle su u obliku ljudskog mozga a kroz “vađenje” delova postioci će učiti o njegovoj funkciji i saznati kako “putuje” strah.

“Oči u oči sa strahom” na Festivalu nauke 3

Lako je biti smiren i opušten u dobro poznatom okruženju ali šta se dešava ako iskrsne neka nepredviđena situacija i izbaci nas iz naše zone komfora? Da li znamo kako ćemo reagovati?

Festival nauke izaziva posetioce da izađu na crtu svojim strahovima i uzbuđenjima ali u bezbednom virtuelnom okruženju.

Naučnici Društva Neuronauke Srbije pokazaće kako moderna tehnologija omogućava čoveku da se izloži bezbedno svojim strahovima i na taj način počne da ih prevazilazi i to pomoću VR tehnologije.

Takođe posetioci će moći da se povežu na poligraf i saznaju kako simpaticki nervni sistem komanduje odnosno kontroliše naše nesvesne radnje, kao što su: ubrzani plus, disanje ili znojenje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari