a i jedan od autora Nacrta zakona o političkim strankama.
On ističe da je Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu formiralo radnu grupu koja treba da izradi set zakona koji se bave strankama i izborima, među kojima su i zakon o lokalnim izborima i jedinstvenom biračkom spisku.

a i jedan od autora Nacrta zakona o političkim strankama.
On ističe da je Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu formiralo radnu grupu koja treba da izradi set zakona koji se bave strankama i izborima, među kojima su i zakon o lokalnim izborima i jedinstvenom biračkom spisku. Vuković očekuje da Narodna skupština usvoji zakon o političkim strankama do kraja godine.
Nacrtom tog zakona predviđeno je da su za osnivanje partije potrebni overeni potpisi najmanje 5.000 građana, kao i da će one partije koje u dva mandata ne budu imale svoje predstavnike u Narodnoj skupštini biti obrisane iz registra. Osim toga, predviđena je i procedura za osnivanje političke stranke.

Uslovi za brisanje iz registra

Postojeće stranke, upisane u republički i nekadašnji savezni registar političkih organizacija, dužne su da u roku od jedne godine od stupanja na snagu novog zakona usklade svoj statut i druge opšte akte sa njegovim odredbama. Partije će, takođe, biti dužne da dostave zakonom propisane overene izjave članova, a stranke koje ne postupe po odredbama zakona, biće brisane iz registra i izgubiće status pravnog lica. Stranka će biti brisana i ako njen organ utvrđen statutom donese odluku o prestanku rada, ali i ako se broj članova smanji ispod broja potrebnog za osnivanje političke stranke. Takođe, partije će biti izbrisane u slučaju da se spoje sa drugom ili drugim političkim strankama, kao i ako joj Ustavni sud zabrani rad.

– Stav autora ovog zakona je da se partijska scena u Srbiji očisti, jer ako neka stranka ne može da prikupi 5.000 potpisa, ona mora biti obrisana iz registra. Ne možemo očekivati da status stranke imaju oni koji ne mogu da osvoje jedan odsto glasova na izborima. Partije koje ne budu bile registrovane ili koje budu bile izbrisane iz registra i dalje imaju mogućnost da se registruju kao udruženja građana koja imaju specifične političke ciljeve – objašnjava Vuković.
On dodaje da većina parlamentarnih partija neće imati većih primedbi na ovaj zakon, ali da se može očekivati da jedan broj manjih stranaka bude nezadovoljan.
Prema njegovim rečima, dosadašnji problem je bio i finansiranje stranaka, jer su i one partije koje postoje samo fiktivno dobijale novac iz državnih izvora uoči izbora.
Nacrtom zakona je predviđeno da stranku nacionalne manjine može osnovati najmanje 500 građana u slučaju manjine čiji je broj prema rezultatima poslednjeg popisa stanovništva manji od 50.000, a ukoliko je broj pripadnika nacionalne manjine veći od 50.000, za osnivanje je potrebno 1.000 potpisa.
– Red se mora uvesti i u domen stranaka nacionalnih manjina i mora se ustanoviti neki kriterijum za formiranje i registraciju ovih partija. Na prethodnim parlamentarnim izborima učestvovale su tri romske partije i nijedna nije uspela da osvoji dovoljan broj glasova za ulazak u parlament – upozorava Vuković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari