Predsednik Ekvadora Rafael Koreja obratio se juče svojim pristalicama iz predsedničke palate gde je bezbedno prebačen nakon što su ga pripadnici vojske izbavili iz bolnice u kojoj su ga gotovo 12 sati držali pod opsadom pobunjeni pripadnici policije u znak protesta zbog odluke vlade da im ukine neke beneficije.

On je izjavio da neće biti „pomilovanja niti oproštaja“ za one koji su umešani u policijsku pobunu protiv njega. Takođe je odbacio mogućnost bilo kakvih pregovora sa pobunjenim policajcima oko smanjenja budžetskih davanja, sve dok traju njihovi protesti.

U obraćanju pristalicama ispred predsedničke palate Karondelet, Koreja (47) je izjavio da je ovo najtužniji dan u njegovom životu i dodao da žali zbog ranjavanja 27 pripadnika specijalnih snaga bezbednosti. On se zahvalio prisutnima navodeći da je spreman da umre za odbranu demokratije. „Postoji mnogo onih prerušenih u civile i znamo odakle su „, kazao je levičarski predsednik ove latinoameričke zemlje. On je za izazivanje pobune okrivio svoje političke protivnike ne navodeći im imena. Za razliku od njega, šef diplomatije Rikardo Patinom javno je „uperio prst“ na bivšeg predsednika Lusija Gutjeresa, koji je predvodio puč 2000. kada je svrgnut Džamil Mahuad. Gutjeres je, međutim, odbacio ove optužbe.

Sve je počelo tako što je Koreja, koji uživa popularnost u narodu, rešio da se direktno obrati nezadovoljnim policajcima na njihovom protestnom skupu. Na predsednika je bačen kanister suzavca, koji je eksplodirao blizu njegove glave. Dok su ga saradnici izvlačili iz mase, policajcima je doviknuo : „Ako hoćete da ubijete predsednika, evo ga, ubijte me“. Prebačen je u bolnicu, koju su ubrzo opkolili policajci. Televizija je uživo emitovala snimke ispred bolnice, oko koje se čula pucnjava. Tokom akcije spasavanja predsednik bilo je i razmene vatre između policije i vojske lojalne predsedniku kada su ubijene tri osobe, dvojica policajaca i jedan vojnik, dok ih je 37 ranjeno, potvrdila je Irina Kabezas, potpredsednica Kongresa. U program se u jednom trenutku uključio i sam predsednik, koji je rekao da je u zemlji uvedeno vanredno stanje, pošto je opozicija, uz pomoć delova policije i vojske pokušala da izvrši državni udar.

Za red u zemlji zaduženi su vojnici, građanske slobode su suspendovane, pri čemu vojnici smeju da vrše pretrese bez naloga. Dopisnici sa lica mesta javljaju da su juče prestonicom viđene bande pljačkaša. U priobalnom gradu Guajakuilu opljačkane su dve banke ali i nekoliko prodavnica. U međuvremenu, međunarodni aerodrom u prestonici Kito ponovo je otvoren za saobraćaj, saopštio je gradonačelnik Kita, Augusto Barera. S druge strane, poludržavna Ekvadorska televizija (ECTV) javila je da je policija upala u njihovu zgradu u pokušaju da prekine TV signal, ali da se emitovanje nastavlja.

Od Havane do Vašingtona juče su stigle poruke podrške Koreji. Vlade susednog Perua i Kolumbije zatvorile su granice sa Ekvadorom, dok je bolivijski, levičarski lider Evo Morales sazvao hitan sastanak južnoameričkih predsednika povodom situacije u Ekvadoru. Solidarnost sa Korejom izrazile su i Sjedinjene Države. U međuvremenu, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost, Ketrin Ešton, izrazila je duboku zabrinutost zbog situacije u Ekvadoru i pozvala sve strane da se uzdrže od nasilja i aktivnosti koje bi narušile ustavni poredak.

Ova siromašna andska nacija od 14 miliona ljudi, inače članica OPEK-a, ima dugu istoriju političke nestabilnost. Pre nego što je Koreja stupio na kormilo države decembra 2006. čak osam predsednika se izmenjalo za samo deceniju. Trojica su silom svrgnuta sa vlasti u uličnim protestima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari