Bivši načelnik Resora državne bezbednosti Goran Petrović dva puta je u svedočenju na suđenju za pobunu nekadašnje Jedinice za specijalne operacije pomenuo saznanja da su u ubistvo novinara Slavka Ćuruvije „umešani bivši pripadnici JSO“. U proteklih 14 godina, povodom ovog ubistva, koje najviše inkriminiše bivšu Službu bezbednosti iz više razloga (od toga da su javno dostupni dokazi da je Ćuruvija praćen do nekoliko minuta pre ubistva, do toga da egzekutor nije otkriven) „pripadnici JSO“ pomenuti su i ranije.

Tako je predsednica UNS Ljiljana Smajlović u junu 2010. predočila javnosti iskaz bivšeg pripadnika JSO Nenada Ilića datog tokom akcije Sablja, a navodno dobijenog iz diplomatskih izvora. MUP je tada potvrdio autentičnost iskaza, koji je tek onda dostavljen Specijalnom tužilaštvu.

U dokumentu od 7. aprila 2003. godine Ilić prepričava način na koji je izveden atentat na lidera SPO Vuka Draškovića u Budvi, a u jednom delu tvrdi da mu je Mile Luković Kum, jedan od vođa Zemunskog klana, otkrio da je sa pripadnikom Zemunskog klana Milošem Simovićem ubio Slavka Ćuruviju.

– Rekao mi je da su, kad su radili na Ćuruviji, ubili samo njega, a da je žena ostala nepovređena. Čekali su ga i kada su dobili informaciju da dolazi, prišli su mu i pogodili samo njega, ali ne i ženu, i da će isto da urade sa Vukom (Draškovićem, prim. aut). Miloš Simović je tada burno odreagovao i pitao Lukovića da li je normalan i da li je uopšte svestan šta priča – stoji u Ilićevom iskazu, u kome se dalje ništa ne govori o ubistvu Ćuruvije. Ilić je osuđen za učešće u atentatu na Draškovića.

Miloš Simović, koji je baš u junu 2010. postao dostupan pravosuđu Srbije nakon međusobnog vatrenog obračuna sa drugim „zemuncem“ Sretkom Kalinićem, pak, prema medijima, u istrazi je dao sledeći iskaz.

– Mesec dana posle ubistva Ćuruvije, sa Miloradom Ulemekom Legijom sam bio u diskoteci. Legiji je tada prišao jedan muškarac, koga sam video prvi put, nisam znao ko je. Njih dvojica su razgovarali nekoliko minuta, videlo se da se poznaju od ranije, popili su piće i taj muškarac je otišao, a Legija se okrenuo ka meni i rekao: „Ovaj je ubio Ćuruviju“ – svedočio je Simović, ne izgovarajući ime čoveka o kome je reč. Simović je, inače, jedini visokorangirani pripadnik Zemunskog klana koji je priznao da je učestvovao u ubistvu Zorana Đinđića i u ponovljenom suđenju u postupku pred Apelacionim sudom, pozivao se na kajanje kao na olakšavajuću okolnost.

Mediji su zaključili da je to možda Miroslav Kurak, bivši operativac DB, koga je lider SRS Vojislav Šešelj prvi označio kao čoveka koji je zajedno sa Ratkom Romićem pratio Ćuruviju neposredno pre ubistva. Za Kuraka se tvrdi da je napustio DB tokom devedesetih i da je držao klub Sanset u beogradskom hotelu Metropol. Sam Kurak dao je 2010. izjavu za list Alo, koji ga je pronašao u Tanzaniji, kako radi kao vodič za safari lov, i to za firmu koja ima filijalu u Čačku „Stazama divlje Tanzanije“.

– Bio sam privođen u akciji „Sablja“ i 60 dana sam proveo u pritvoru. Ispitivali su me i propitivali danima i oslobođen sam svih optužbi. Protiv mene nisu ni mogli da podignu optužnicu, jer ja nemam ništa s tim – izjavio je Kurak. Glavna tužiteljka Srbije Zagorka Dolovac iste godine objavila je da je postoje pomaci u istrazi i da je saslušano više od stotinu svedoka među kojima i nekadašnji pripadnici Devete uprave RDB. Do danas slučaj nije odmakao dalje. 

Nagodba?

Nakon povlačenja predsednika NUNS Vukašina Obradovića iz Komisije za istragu ubistva novinara, zbog neslaganja da se „ključnim ličnostima režima Slobodana Miloševića“ ponudi status svedoka saradnika u slučaju Slavka Ćuruvije, deo medija spekuliše da nije reč o bivšem šefu RDB Radomiru Markoviću. Prema saznanjima Informera tako, reč je o „bivšem pripadniku JSO“ sa kojim je u toku proces nagodbe.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari