Od sudija se traži da izađu iz strukovne NVO 1Foto: Stanislav Milojković

Sudija Višeg suda u Beogradu Aleksandar Trešnjev i sudija Apelacionog suda u Beogradu Miodrag Majić mogli bi vrlo uskoro da se nađu pred izborom – ili će zadržati svoj posao ili će odustati od članstva u nevladinoj organizaciji.

  Kako Danas saznaje, jedna od tačaka dnevnog reda naredne sednice Visokog saveta sudstva biće donošenje odluke o spojivosti sudijske funkcije sa članstvom u nedavno osnovanoj nevladinoj organizaciji Centar za pravna istraživanja (CEPRIS).

Kako nezvanično saznajemo, ova tačka dnevnog reda je ubačena u sednicu VSS-a na insistiranje predsednika Višeg suda u Beogradu Aleksandra Stepanovića. Uzgred, sednica VSS-a na kojoj će se odlučivati o ovom pitanju je zakazana za 15. jul što je čini poslednjom koje će ovo telo održati pre letnje pauze.

Dragana Boljević, predsednica Društva sudija Srbije kaže za Danas da je dobro za jedno društvo da ima što više udruženja koja se zalažu za nezavisno sudstvo i vladavinu prava.

– Sudije su građani i samim tim imaju pravo na udruživanje. Ovakvo udruženje u kojem se nalaze sudije, advokati i profesori prava predstavlja jedno logično okruženje za pravnike i nadam se da će Visoki savet sudstva prilikom odlučivanja o ovom pitanju biti širokih demokratskih vidika – navodi Boljevićeva.

Podsetimo, predsednik Višeg suda u Beogradu Aleksandar Stepanović krajem juna je izuzeo sudiju Aleksandra Trešnjeva iz sudskog veća koje je vodilo postupak protiv bivšeg gradonačelnika Novog Sada i člana Demokratske stranke Borislava Novakovića. Prema rešenju Višeg suda u Beogradu, sudija Trešnjev je izuzet zbog „sumnje u nepristrasnost postupanja“ koja proističe iz činjenice da je zajedno sa braniocem optuženog, advokatom Vladimirom Beljanskim, član nevladine organizacije Centar za pravna istraživanja (CEPRIS).

„Kako je u samom Statutu (CEPRIS-a) regulisano da je cilj Centra stvaranje uslova za nezavisan ili samostalan status i stručan, nepristrasan i efikasan rad pravosuđa, a u koje svakako spada i sudstvo, to … činjenice da su predsednik navedenog udruženja advokat Slobodan Beljanski, a članovi njegov sin advokat Vladimir Beljanski, kao i advokati Vladimir Đerić i Nebojša Maraš, te da je predsednik Upravnog odbora sudija Apelacionog suda u Beogradu Miodrag Majić, a član udruženja i sudija Višeg suda u Beogradu Aleksandar Trešnjev, predstavljaju okolnost koja upravo izaziva sumnju u nezavisnost, samostalnost i nepristrasnost sudija, pri čemu se takva sumnja pojačava ukoliko se dogodi da su navedeni advokati punomoćnici, odnosno branioci stranaka u bilo kojim sudskim postupcima u kojima sude navedene sudije“, stajalo je u obrazloženju rešenja o izuzeću.

Prema podacima sa njihove internet strane, „Centar za pravna istraživanja (CEPRIS) je osnovan kao nezavisna nevladina organizacija za istraživanje, izučavanje i unapređenje pravosuđa u demokratskom društvu zasnovanom na vladavini prava i podeli vlasti. Osnivači CEPRIS-a su eminentni stručnjaci u oblasti pravne nauke i prakse, okupljeni sa ciljem analize uzroka sadašnjeg stanja i ponude mogućih pravaca konsolidacije i razvoja pravosuđa“.

Ukoliko Visoki savet sudstva donese odluku da je obavljanje sudijske funkcije nespojivo sa članstvom u CEPRIS-u, Zakon o sudijama nalaže predsedniku suda da podnese disciplinsku prijavu organima VSS-a.

Sudija u slobodno vreme

Prema Zakonu o sudijama sudija ne može biti na funkcijama u organima koji donose propise i organima izvršne vlasti, javnim službama i organima pokrajinske autonomije i jedinicama lokalne samouprave. Sudija ne može biti član političke stranke, niti politički delovati na drugi način, baviti se bilo kojim javnim ili privatnim plaćenim poslom, niti pružati pravne usluge ni davati pravne savete uz naknadu. Sa sudijskom funkcijom nespojive su i druge službe, poslovi i postupci koji su oprečni dostojanstvu i nezavisnosti sudije ili štete ugledu suda. Sudija može, van radnog vremena, da se bez posebnog odobrenja bavi nastavnom i naučnom delatnošću, uz naknadu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari