Najmlađa studijska grupa Univerziteta u Kragujevcu je Odsek za farmaciju ovdašnjeg Medicinskog fakulteta. Osnovan prošle školske godine, Odsek farmacije, ako je suditi prema poslednjim informacijama s Medicinskog fakulteta, ne samo da uspešno prevazilazi „dečije bolesti“, odnosno uobičajene početne nedaće i teškoće u radu svake društvene ustanove, već nastoji da u dogledno vreme preraste u samostalnu visokoobrazovnu ustanovu.

Najmlađa studijska grupa Univerziteta u Kragujevcu je Odsek za farmaciju ovdašnjeg Medicinskog fakulteta. Osnovan prošle školske godine, Odsek farmacije, ako je suditi prema poslednjim informacijama s Medicinskog fakulteta, ne samo da uspešno prevazilazi „dečije bolesti“, odnosno uobičajene početne nedaće i teškoće u radu svake društvene ustanove, već nastoji da u dogledno vreme preraste u samostalnu visokoobrazovnu ustanovu. Za to će mu, međutim, biti potrebna značajnija podrška i pomoć lokalne i šire društvene zajednice koja je dosad, iz malo znanih razloga, izostajala.

JOŠ da je pravog prostora…

Prodekan Janković ističe da je trenutno najveći problem Odseka za farmaciju ovdašnjeg Medicinskog fakulteta nedostatak prostora za izvođenje nastave. – Nemamo dovoljno prostora za izvođenje nastave pa smo prinuđeni da nastavni proces organizujemo i u iznajmljenim prostorijama, izvan Univerziteta. Doduše, u toku su izrade projekata za dogradnju postojeće i izgradnju još jedne zgrade Medicinskog fakulteta u Kragujevcu, čime bi u dogledno vreme trebalo da bude rešen i prostorni problem Odseka za farmaciju. Sredstva za dogradnju sadašnje zgrade Medicinskog fakulteta obezbedilo je Ministarstvo prosvete, dok grad, nažalost, nije dao nikakvu finansijsku podršku za tu namenu. Uz to, ni nova zgrada našeg fakulteta nije uvršćena u spisak obrazovnih objekata koji će se u gradu graditi sredstvima Nacionalnog investicionog plana – kaže prof. Janković.

Prodekan za reformu nastave na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu prof. dr Slobodan Janković kaže da je Odsek osnovan posle opsežnih istraživanja sprovedenih u državnim zdravstvenim ustanovama, kao i među učenicima završnih razreda srednjih škola u gradovima i varošima centralne Srbije. Ta istraživanja su, prema njegovim rečima, najpre pokazala da su farmaceuti deficitarno zanimanje u Šumadiji i centralnoj Srbiji, ali su, s druge strane, ukazala i na činjenicu da veliki broj srednjoškolaca u Kragujevcu, Kruševcu, Kraljevu, Valjevu i drugim gradovima u unutrašnjosti želi upravo da studira farmaciju.

Među nastavnicima i dr Miodrag Stojković

O kvalitetu nastave na Odseku za farmaciju Medicinskog fakulteta u Kragujevcu i stalnim nastojanjima da se on i dalje unapređuje svedoči, ističe dr Slobodan Janković, i činjenica da će jedan od nastavnika na tom Odseku od ove školske godine biti i svetski poznat genetičar dr Miodrag Stojković. Podsetimo da je dr Stojković nedavno izabran za redovnog profesora na ovdašnjem Medicinskom fakultetu.

– Ova istraživanja su nam, na kraju, pokazala da postoji opravdanost osnivanja studijske grupe za farmaciju čemu smo, uz razumevanje i veliku podršku dekana Medicinskog fakulteta u Kragujevcu prof. dr Nebojše Arsenijevića, i pristupili početkom prošle školske godine. Naravno da smo se pri osnivanju Odseka za farmaciju rukovodili i činjenicom da će ova studijska grupa doprineti daljem razvoju kragujevačkog Univerziteta, ali su istraživanja o potrebama zdravstvenih ustanova i željama učenika u centralnoj Srbiji ipak bila presudni faktor. O opravdanosti osnivanja studijske grupe za farmaciju svedoči i podatak da danas na prvoj i drugoj godini tog odseka nastavu pohađa preko 100 studenata iz centralne Srbije – kaže dr Janković, napominjući da je nedavna anketa među studentima farmacije u Kragujevcu pokazala da su oni zadovoljni kvalitetom nastave na tom odseku. Istovremeno, pozitivnu ocenu kvalitetu nastave i kadrovskom potencijalu Odseka za farmaciju Medicinskog fakulteta u Kragujevcu sredinom prošle godine dali su i nadležni u republičkom Ministarstvu prosvete.
Uprkos svemu ovome, nadležni na Medicinskom fakultetu i zaposleni na Odseku za farmaciju uveliko planiraju da ova studijska grupa u narednom periodu preraste u samostalni fakultet. – Prema sačinjenom planu razvoja, Odsek za farmaciju Medicinskog fakulteta bi u samostalnu visokoobrazovnu ustanovu trebalo da preraste za pet do šest godina. Za realizaciju tog plana, odnosno za prerastanje Odseka za farmaciju u novi fakultet Univerziteta u Kragujevcu, potrebno je oko 3,8 miliona evra. Prema našoj računici tih 3,8 miliona evra bilo bi, samo iz školarine studenata, vraćeno za nekih osam do devet godina. Očekujemo da će u ovome svoj interes naći i grad i država, te da će nam pomoći u realizaciji plana vezanog za prerastanje Odseka za farmaciju u samostalni fakultet – kaže dr Janković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari