Održan protest u Novom Sadu zbog gradnje mosta na Dunavcu Šodroš 1Foto: R. B.

Desetak aktivista građanske inicijative „Dunavac Šodroš“ ipak su održali protest ispred Skupštine Vojvodine gde je održana sednica Skupštine grada Novog Sada kako bi iskazali neslaganje sa usvajanjem plana novog mosta u produžetku Bulevara Evrope.

Naime, planom detaljne regulacije predviđeno je da stubovi tog mosta budu pobijeni u delu dunavca Šodroš, prirodne oaze za brojne biljne i životinjske vrste, za čije očuvanje se građani bore već više meseci.

Aktivisti su nosili transparent „Priroda građanima, stop investitori, stop uzurpatori“. Građani tvrde da je plan izgradnje novog mosta uvod u urbanističku degradaciju tog dela grada kako bi se obezbedila realizacija projekta „Novi Sad na vodi“ i gradnja više solitera u korist privatnih investitora.

Protest je održan posle jučerašnje najave da će se toj akciji pridružiti i inicijativa „Vidi gari, ne može Novi Sad na vodi“, nakon čega je najpre inicijativa „Dunavac Šodroš“ otkazala svoje učešće, a potom i druga inicijativa, a onda su se ipak odlučili da dođu pred parlament.

Daniela Stojković Jovanović iz inicijative „Dunavac Šodroš“ kazala je da su se na taj korak odlučili jer ne žele da u svoje akcije uključuju stranke, koje su aktivne u inicijativi „Vidi gari, ne može Novi Sad na vodi“.

Održan protest u Novom Sadu zbog gradnje mosta na Dunavcu Šodroš 2
Daniela Stojković Jovanović Foto: R. B.

„Okupili smo se u ime 8,5 hiljada građana koji smatraju da moramo zaštititi Kameničku adu i Šodroš. Mi zadržavamo pravo da delujemo autonomno bez toga da u naše ime treba neko da govori“.

Ona je naglasila da bi izgradnja i urušavanje nasipa dovelo u opasnost Novi Sad od poplave, a kao drugi razlog protivljenja om projektu je zaštita biodiverziteta sa preko 200 zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta.

„Nismo protiv razvoja grada i gradnje mosta, ali se protivimo realizaciji ovog nakaradnog plana koji nema potrebne studije i predviđa gradnju u plavnoj oblasti“, kazala je Stojković, dodavši da je vlast Dunavac i priobalje proglasila za gradsko građevinsko zemljište, iako je to područje zaštićeno evropskim direktivama i domaćim zakonima.

Posebno je ukazano da će predviđeni vijadukt doprineti većem zagađenju i narušiti kvalitet života stanara na delu Bulevara Evrope i Telepa.

Skupština grada usvojila je plan detaljne regulacije područja novog mosta bez glasa protiv, a samo tri odbornika DSS uzdržalo se prilikom odlučivanja.

Odbornici su podsećali da se već 70 godina planira gradnja mosta na tom području i da je krajnje vreme da se taj most izgradi, jer će olakšati prelazak Dunava brojnim stanovnicima grada i prigradskih naselja, kao i tranzitni saobraćaj. Sednici nije prisustvovao gradonačelnik Miloš Vučević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari