Održan protestni marš povodom 8. marta 1Foto: Jelena Diković

Glasno recimo NE privatizacijama, lošim uslovima rada, mizernim platama, eksploataciji, samovolji poslodavaca, ćutanju inspekcija rada, visokoj stopi nezaposlenosti, nevidljivom i nepriznatom ženskom radu, rasizmu prema Romkinjama i Romima, ponovnom zveckanju oružja na prostoru bivše Jugoslavije i zatvaranju granica za sve izbeglice.

To su samo neke od poruka današnjeg protestnog marša, koji je održan povodom 8. marta, Međunarodnog dana žena.

Sada već tradicionalno, Mreža Žene protiv nasilja, Romska ženska mreža, Mreža Žena u crnom, Rekonstrukcija Ženski fond i Levi samit Srbije, organizovali protestni skup centru Beograda. Nekoliko stotina ljudi, najpre se okupilo na Trgu Republike, odakle su, uz povike transparente, zastave i pištaljke, krenuli prvo ka Predsedništvu Srbije, a zatim i Vladi Srbije, protestujući zbog teškog položaja radnica, nezaposlenih žena, žena izbeglica, žena žrtava muškog nasilja i femicida, lezbejki, Romkinja i žena sa invaliditetom.

Jedini predsednički kandidat koji je bio na maršu je Saša Janković, bivši zaštitnik građana. Kako je rekao novinarima, 8. mart je aktivistički praznik žena i vreme je za aktivizam i promene u stvarnosti, a ne samo na papiru, „a nažalost imamo previše promena samo na papiru“. Janković je istakao da došao na protestni skup „zato što život žena u Srbiji vredi manje, žene žive teže, ne sprečava se nasilje nad njima i njihovo zapošljavanje nije korektno“. On je dodao da se ogromni, ženski potencijal društva u Srbiji ne koristi kako treba što je, po njegovim rečima, socijalna nepravda.

Na pitanje novinarke Danasa da li moguće promeiti postojeće stanje, Janković je odgovorio: „Naravno da je moguće. Moramo da se okrenemo svakom problemu u našem društvu, te i problemu ravnopravnosti žena. Iskreno, zaista verujemo da gubimo ogroman potencijal društva“. On je istakao da se oduvek okretao ženskim pravima, i kao zaštitnik građana „intezivno i iskreno zastupao pravo žena na ravnopravnost“.

– I naravno da ću u predsedničkoj kampanji, i nakon nje kao predsednik ako tako bude, insistirati na ostvarivanju prava žena i ženskoj ravnopravnosti u životu, a ne samo na papiru – naglasio je Saša Janković.

Neki od transparenata poslali su jake poruke srpskim zvaničnicima, poput „Glas žena je nezaustavljiv“, „Bez prepreka za žene sa invaliditetom“, „Lezbejke i feministkinje protiv fašizma“, „Protiv terora vlasti“ i „Solidarnost je naša snaga“. Sve vreme skupa čuli su se povici „za radna prava žena i socijalnu pravdu“. Marš, koji je prošao bez incidenata, završio se kod „Magacina“ u Kraljevića Marka, gde je otvorena izložba postera i plakata iz celog sveta posvećenih 8. martu „Internacionalistička solidarnost“.

Inače, protestni marš u Beogradu bio je i solidarna podrška inicijativi žena iz Argentine i Italije za organizovanje štrajkova žena kojima se ističe da kapital eksploatiše svet rada, da nacionalne države i tržište eksploatišu žene jer se zadužuju u njihovo ime, da države kriminalizuju migrante/kinje i izbeglice, da se ne priznaje neplaćeni i nevidljivi domaći rad žena i briga o drugima i da ekonomsko nasilje uvećava ranjivost žena kao rezultat muškog nasilja, čiji je najbrutalniji vid, femicid.

Lazović: Uskraćena su nam bazična prava

Radomir Lazović, aktivista Inicijative „Ne da(vi)mo Beograd“, rekao je za Danas da „živimo u okruženju koje uskraćuje bazična prava građana“. „Pitanje prava žena je univerzalno pitanje i Inicijativa „Ne da(vi)mo Beograd“ mu posvećuje punu pažnju. Trudimo se da u svemu što radimo imamo zastupljenu rodnu ravnopravnost“, istakao je Lazović, koji je, zajedno sa ostalim aktivistima i aktivistkinjama Inicijative prisustvovao protestu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari