Na jezeru Bubanj juče je organizovana pokazna vežba delovanja u nesrećama pod nazivom „Kragujevac 2011“. U vežbi je učestvovalo 120 predstavnika lokalne samouprave, vatrogasno-spasilačkih jedinica, saobraćajne policije, hitne pomoći, zaposleni i volonteri Crvenog krsta kao i učenici Medicinske škole.

„Kragujevac 2011“ deo je projekta koji su zajedno sproveli Crveni krst Srbije i lokalni štabovi za vanredne situacije.

Na prostoru pored jezera Bubanj simulirana je situacija koju je prouzrokovao zemljotres jačine 5, 5 stepeni Rihterove skale, koji je pogodio grad Kragujevac sa epicentrom u naselju Erdoglija, a ugroženi su i žitelji naselja Pivara, Lepenica i centar grada. Od trenutka kada je služba hitne medicinske pomoći primila poziv do dolaska na lice mesta proteklo je svega osam minuta. U akciju spasavanja, nakon samo šest minuta uključile su se i ekipe Vatrogasno-spasilačke brigade.

Pored evakuacije povređenih, situaciju su dodatno komplikovali izbijanje požara, ali i oštećenje instalacija odnosno isticanje zemnog gasa. Istovremeno, u ugroženom području dogodila se i saobraćajna nesreća, a u autobusu su se nalazili učenici koji su se vraćali sa ekskurzije. Zahvaljujući angažovanju Saobraćajne policije, osoblju hitne pomoći, vatrogascima, mehanizaciji koju je ustupila vojska, komunalna privreda i privatna preduzeća, zaposlenima i volonterima Crvenog krsta, kao i građanima koji su pritekli u pomoć, vanredna situacija stavljena je pod kontrolu u relativno kratkom roku.

U isto vreme formirano je i privremeno naselje za smeštaj 400 osoba, koje je pored punkta za evidenciju i službu traženja, u svom sastavu imalo privremene bolnice, punkt za psihosocijalnu podršku, magacin za hranu, pokretne kuhinje, kao i rezervoare za pijaću vodu.

Organizatori pokazne vežbe posebnu zahvalnost izrazili su vlasniku objekta koji je omogućio simulaciju vanredne situacije kao i ‘’Auto-saobraćaju’’.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari