Održana prva sednica o doktoratu Siniše Malog 1Foto: FoNet/ Uprava carina

Stručna komisija za procenu originalnosti doktorske disertacije ministra finansija Siniše Malog održala je prvi sastanak, nezvanično saznaje Danas.

Kako nam je rečeno, ova informacija je pod tačkom obaveštenja saopštena na poslednjoj sednici Nastavno-naučnog veća FON-a, ali bez ulaženja u pojedinosti. Rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović nedavno je izjavila da stručna komisija ima rok od 60 dana da donese izveštaj.

Kako je Danas ranije pisao, u četvoročlanoj komisiji za procenu originalnosti doktorata Siniše Malog su Dejan Erić, profesor Beogradske bankarske akademije, koga je imenovao Nacionalni savet za visoko obrazovanje, Vinko Kandžija, profesor Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, koga je predložilo Veće grupacije društveno-humanističkih nauka Univerziteta u Beograd dok su imena preostala dva člana nepoznata javnosti. Prema nezvaničnim saznanjima, reč je o profesorima koji ne predaju na domaćim univerzitetima. U akademskim krugovima se spekuliše da su iz Republike Srpske, ali potvrdu ove informacije nisu uspeli da dobijemo.

Prema Pravilniku o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova, stručna komisija u roku od 60 dana od dana imenovanja dostavlja etičkoj komisiji obrazloženo stručno mišljenje. Međutim, pravilnik predviđa da se u izuzetnim slučajevima i na obrazloženi predlog komisije, taj rok može produžiti za dodatna dva meseca.

Stručna komisija vrši procenu originalnosti uzimajući u obzir rezultate softverske analize, ukoliko oceni da je to potrebno, kao i druge metode i standarde, shodno specifičnosti naučne oblasti (uvid u istraživačku dokumentaciju, kao i uvid u prikupljenu odnosno korišćenu građu). Komisija može da zatraži mišljenje i od mentora, članova komisije za ocenu i komisije za odbranu, recenzenata, odgovarajućeg veća naučnih oblasti i drugih stručnih lica i tela, predviđeno je pravilnikom.

Stručna komisija mišljenje upućuje etičkoj komisiji, koja sastavlja svoj izveštaj i dostavlja ga dekanu, a on Nastavno-naučnom veću fakulteta na odlučivanje. Za eventualne žalbe na rešenje nadležan je Odbor za profesionalnu etiku Univerziteta u Beogradu kao drugostepeni organ. Odbor nema obavezu da formira novu stručnu komisiju, ali prilikom razmatranja žalbe može da zatraži dodatna objašnjenja, ne samo od učesnika u postupku, nego i od drugih stručnih lica. Kako nam je ranije objašnjeno na Univerzitetu u Beogradu, pod „drugim stručnim licima“ se ne podrazumevaju samo nastavnici i istraživači iz drugih univerzitetskih i naučnih sredina, nego i lica koja su u mogućnosti da izvrše dodatne softverske analize ili primene metode koje su prikladne za pojedine naučne oblasti (uvid u istraživačku dokumentaciju, prikupljenu ili korišćenu građu i slično).

Mali odbranio tezu

Siniša Mali je 2013. godine odbranio doktorsku tezu pod nazivom „Kreiranje vrednosti kroz proces restrukturiranja i privatizacije – teorijske koncepcije i ostvareni rezultati u Srbiji“ na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari