Prema saznanjima Danasa iz diplomatskih izvora, masovno nasilje u Beogradu u četvrtak uveče, a posebno napadi na ambasade SAD i drugih zemalja, izuzetno loše će uticati na spoljnopolitičku poziciju Srbije. Još više zemalja će se odlučiti na priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, iako su se pre ovih događaja dvoumile, a evropske integracije Srbije naići će na dodatne prepreke.

Prema saznanjima Danasa iz diplomatskih izvora, masovno nasilje u Beogradu u četvrtak uveče, a posebno napadi na ambasade SAD i drugih zemalja, izuzetno loše će uticati na spoljnopolitičku poziciju Srbije. Još više zemalja će se odlučiti na priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, iako su se pre ovih događaja dvoumile, a evropske integracije Srbije naići će na dodatne prepreke. Već su potvrđene vesti o obustavi izdavanja viza za pojedine države.

Dalji sukobi sa SAD samo bi nam štetili

– Stavovi SAD o jednostranom proglašenju Kosova su već dugo vremena poznati, a EU je i ovog puta pokazala da nema puno jedinstvo oko toga šta bi trebalo odmah preduzeti, tako da je tačno to da SAD u čitavoj situaciji imaju najveću inicijativu. Teško je očekivati da će Srbija unaprediti svoj položaj ako se opet konfrontira i sa Vašingtonom i sa članicama EU. To je put koji nas ne vodi nigde i može samo i dalje da nanosi štetu Srbiji i ugrožava njen suverenitet“, objašnjava Minićeva.

Tim povodom, sagovornica Danasa Jelica Minić, potpredsednica Evropskog pokreta u Srbiji, objašnjava da neredi u srpskoj prestonici olakšavaju onima koji donose odluke u vezi s nezavisnošću Kosova „da pred sopstvenom javnošću daju argumente zašto su podržali jednostrano proglašenje nezavisnosti KIM“. Prema njenom mišljenju, zbog ovakvih događaja u Srbiji, politički lideri onih zemalja koje nisu pokazivale spremnost da brzo donosu odluke o nezavisnosti Kosova, mogu da se predomisle i pribegnu odlukama ranije nego što su planirali.
Jelica Minić navodi da neredi nanose najveću štetu Srbiji, jer nasilne demonstracije ne mogu da doprinesu poboljšanju odnosa, pogotovu sa onim državama koje su odmah priznale nezavisnost Kosova, „ali očekujem da te zemlje neće vući prenagljene poteze, jer se jaka reakcija u Srbiji na proglašenje nezavisnosti, ipak, očekivala“.
– Verujem da se nije očekivalo da će protest imati ove dimenzije koje je imao, ali neka reakcija se morala očekivati. Zbog toga, moguće je da će te zemlje dati malo vremena Srbiji i ako se nasilje na ulicama ne nastavi, na bilateralnom nivou neće biti većih potresa. Naravno, svaka zemlja ima obavezu da reaguje ukoliko je njena ambasada ugrožena i napadnuta, jer je to odbrana suvereniteta svake države – kaže Minićeva.
Kada je reč o odnosima sa Evropskom unijom, naša sagovornica ističe da sve zavisi od događaja u skoroj budućnosti i podseća da je EU bila veoma blizu toga da ponudi Srbiji potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. „Ipak, ta priča bi mogla opet da se aktuelizuje, moguće tokom leta ili na jesen“, ocenjuje ona.
Savet bezbednosti UN odmah je osudio napade i nasilje nad ambasadama u Beogradu, a Minićeva ipak smatra da nije bilo potrebe da se SB izjašnjava o tome, već bi bilateralni protesti bili dovoljna mera.
– Logično bi bilo da se održavala sednica Saveta bezbednosti, pa se onda iskoristio trenutak za osudu napada. Ipak, Srbija je dala manevarski prostor onima koji čine ono što naša zemlja misli da nije u redu i zbog toga bi bilo mnogo bolje da su protesti ostali dostojanstveni i bez nasilja – naglašava Jelica Minić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari