Ohrabriti Romkinje da se školuju 1

Povodom regionalne kampanje Mesec dana ženskog romskog aktivizma „Imam pravo da imam prava“, u Vladi Srbije održan sastanak sa predstavnicima Ženskog romskog centra Bibija.

– Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost Vlade Srbije kroz svoja strateška dokumenta i akcione planove posebnu pažnju posvećuje podršci višestruko diskriminisanim i ranjivim grupama žena, u koje spadaju i Romkinje – izjavila je juče Branka Drašković, savetnica za rodnu ravnopravnost potpredsednice Vlade Srbije Zorane Mihajlović.

Drašković je istakla da je posebno zabrinjavajuć podatak da je procenat mladih Roma koji rano napuste školovanje 80,4 odsto, dok je u ukupnoj populaciji taj procenat 7,8.

– Dok u ukupnoj populaciji 97 odsto dece upiše osnovnu školu, u romskoj zajednici ih je 69 odsto. Osnovnu školu završi 64 odsto Roma. Takođe, srednju školu upiše samo 22 odsto romske dece, a rano napusti školovanje i ne stekne potrebne kvalifikacije čak njih 80,4 odsto – navela je ona i dodala da su rano stupanje u brak i maloletničke trudnoće veliki problemi koji zahtevaju angažovanje celog društva i podizanje svesti o posledicama.

Istakla je da iako u ukupnoj populaciji imamo sedam odsto mlađih od 18 godina koji stupaju u brak, u romskim naseljima ih je 57 odsto, a stopa rađanja iznosi 38 odsto.

S druge strane, na sastanku je rečeno da je zahvaljujući podršci države u matične knjige rođenih naknadno upisana 21.000 lica, angažovano 75 zdravstvenih medijatorki, 180 pedagoških asistenata, dok je 525 dece dobilo stipendije za školovanje.

– Kako bi unapredili položaj Romkinja, važno je da im pružimo podršku da se školuju. Jedino na taj način možemo dalje raditi na zaposlenju, ekonomskom osnaživanju i sprečavanju nasilja nad ženama – dodala je Drašković. Slavica Vasić iz Romskog ženskog centra Bibija zahvalila je Koordinacionom telu za rodnu ravnopravnost na dosadašnjoj podršci, istakavši da su ciljevi ovogodišnje kampanje ekonomsko osnaživanje Romkinja, učešće u političkom životu i borba protiv rodno zasnovanog nasilja.

– Problema je puno, ali zajedničkim radom postigli smo dosta u prethodnom periodu – dodala je Vasić. Kao pozitivan i ohrabrujući, naveden je primer Suzane Radosavljević iz Lazarevca, koja školuje svoje četvoro dece, ukazujući svojim ćerkama da jedino ako su obrazovane mogu da se zaposle i ne dozvole da budu diskriminisane.

Nacionalna strategija

Branka Drašković je podsetila da je usvojena Nacionalna strategija za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji za period od 2016. do 2025. godine, da je formirano Koordinaciono telo za praćenje realizacije Strategije, a uskoro će biti usvojen i Akcioni plan sa konkretnim merama za unapređenje položaja romske zajednice.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari