Onkološki pacijenti među prioritetima za vakcinaciju 1Foto: ascommunicatios.rs /Punim plućima

Zbog trenutne pandemije u Srbiji je 25 odsto manje novodijagnostikovanih pacijenata sa karcinom pluća nego prethodnih godina, ali to svakako ne znači da od ovog najsmrtonosnijeg maligniteta ljudi manje obolevaju.

Podatak koji ukazuje na alarmantnu situaciju jeste i taj da kod onih pacijenata kod kojih se ustanovi ovaj karcinom, bolest je često uznapredovala do stadijuma kada lekarima ne ostaju gotovo nikakve mogućnosti za lečenje, navodi se u saopštenju Udruženja za borbu protiv raka pluća „Punim plućima“.

Osobe koje imaju neko maligno oboljenje svakako su u povećanom riziku od kovid 19 infekcije, a pogotovu oni koji imaju karcinom pluća.  Olja Ćorović, predstavnica Udruženja „Punim plućima“ kaže da je iz tog razloga udruženje pokrenulo kampanju „Sa njim nema distance“.

– Na ovaj način želimo da ukažemo da se od raka ne možemo distancirati, ali i da ohrabrimo građane da se pri pojavi prvih simptoma jave lekaru. Ukoliko se otkrije na vreme sa rakom pluća se danas može živeti. Međutim, iako je glavni problem dostupnosti savremenih terapija rešen, sada je potrebno skratiti vreme od pojave simptoma do dobijanja savremenih lekova, napominje Ćorović.

Srbija zauzima neslavno drugo mesto u Evropi po smrtnosti od karcinoma pluća, dok broj obolelih raste svake godine. Godišnje u Srbiji oboli više od 6.000, a umre 4.600 osoba. U proseku, kod 16 osoba dnevno se dijagnostikuje ova vrsta raka, dok na žalost svakodnevno 13 naših građana izgubi bitku sa ovom teškom bolešću.

Pacijenti sa malignim bolestima su pod povećanim rizikom da razviju težu kliničku sliku, komplikacije pa i smrtni ishod ako se inficiraju SARS-CoV-2 virusom. Stoga, takvi pacijenti su među najvećim prioritetima za dobijanje vakcine, rekao je na onlajn tribini prof. dr Miloš Marković iz Instituta za mikrobiologiju i imunologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu.

– Preporuke onkologa i relevantnih udruženja u Evropi i Americi bazirana su na rezultatima ispitivanja ovih vakcina u opštoj populaciji, kao i na osnovu povoljnih iskustava u vakcinaciji onkoloških pacijenata  drugim vakcinama. Kod pojedinih pacijenata zbog same bolesti ili terapije, imunski sistem može da bude oslabljen, te zbog toga oni mogu slabije da odgovore na vakcine. Ipak i kod njih se vakcinacija preporučuje, jer nijedna od dostupnih vakcina nije živa, a očekuje se da će svaka od njih u nekoj meri obezbediti zaštitu kod vakcinisane osobe. Većina malignih bolesnika, uključujući i pacijente sa karcinomom pluća, treba da se vakcinišu prvom prilikom. Kod osoba sa aktivnom malignom bolešću, idealan trenutak je da se vakcinacija sprovede pre započinjanja terapije, ako je to moguće, ali u većini slučajeva i pacijenti kod kojih je terapija u toku mogu bez odlaganja da prime vakcinu. Ipak, u cilju obezbeđivanja maksimalnog efekta vakcine, u nekim slučajevima je u konsultaciji sa onkologom potrebno da se terapija privremeno na kraći ili duži period odloži ili da se vremenski uklopi u tok same terapije, na primer između dva ciklusa hemoterapije, objasnio je prof. dr Marković.

– Pored fokusa zdravstvenog sistema na lečenju korona virusa, manjem broju novodijagnostikovanih sigurno doprinosi i strah pacijenata da se ne zaraze. Iz tog razloga, mi smo zajedno sa Udruženjem „Punim Plućima“ krajem 2020. osnovali  savetovalište „Poziv Podrške“ za pacijente obolele od raka i članove njihovih porodica pri našoj Klinici. Na taj način postali smo dostupni pacijentima, a ovakav onlajn centar ima nemerljivu vrednost smanjujući rizik od zaražavanja. Sa druge strane pacijenti su u mogućnosti da se konsultuju sa medicinskim osobljem, rekla je prof. dr Violeta Mihailović Vučinić, direktorka Klinike za pulmologiju KCS.

Pacijenti u odmaklom stadijumu

Slična situacija je i u Vojvodini, gde su takođe smanjeni kapaciteti kako dijagnostike, tako i lečenje onkoloških pacijenata.  „Klinika za plućnu onkologiju Instituta za plućne bolesti Vojvodine stavljena je u kovid sistem, zbog čega je sada Klinika izmeštena u Institut za kardiovaskularne bolesti. Kapaciteti za prijem onkoloških pacijenata su nam smanjeni sa 88 na 35 kreveta. Zbog ove epidemiološke situacije sada nam pacijenti dolaze u odmaklom stadijumu bolesti, kada u nekim situacijama ne mogu biti ni operisani“, ističe dr Goran Stojanović, onkolog i načelnik Dnevne bolnice Instituta za plućne bolesti Vojvodine, dodajući da se nadaju da će već od jeseni ponovo krenuti sa skriningom raka pluća“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari