Pirotehničari iz sastava Vojske Srbije danas nastavljaju uništavanje neeksplodiranih ubojitih sredstava na Karađorđevom brdu kod Paraćina, gde je 19. oktobra prošle godine došlo do eksplozije u vojnim magacinima. Neeksplodirana ubojita sredstva biće uništavana od osam do 16 sati , najavio je rukovodilac radova potpukovnik Milorad Kuzmanović.

Pirotehničari iz sastava Vojske Srbije danas nastavljaju uništavanje neeksplodiranih ubojitih sredstava na Karađorđevom brdu kod Paraćina, gde je 19. oktobra prošle godine došlo do eksplozije u vojnim magacinima. Neeksplodirana ubojita sredstva biće uništavana od osam do 16 sati , najavio je rukovodilac radova potpukovnik Milorad Kuzmanović. „Biće više aktiviranja pronađene municije tokom dana, za razliku od do sada kada se to radilo samo jednom dnevno od 13.30, i neće se raditi subotom i nedeljom“, rekao je Kuzmanović na konferenciji za novinare, kojoj su prisustovali predstavnici Generalštaba Vojske Srbije i Ministarstva odbrane kao i predstavnik UN – tehnički savetnik Bret Daning.
Intenzivniji rad je uveden da bi „eleminisali oko 12.000 neeksplodiranih ubojitih sredstava koliko je identifikovano“, dodao je on. Veliki posao je odrađen, otklonjena je velika opasnost, najveća koncentracija neeksplodiranih sredstava je sada u zoni neposredno uz skladišta, ocenio je on. „Reč je o prostoru od naselja 7. juli do autoputa prema skladištu, iza skladišta prema Ćuprijskoj šumi i jezeru Vezirovac,u kojima će biti najviše aktivnosti i koji će biti blokiran zbog bezbednosti lokalnog stanovništva“, precizirao je Kuzmanović.
Predstavljajući dosadašnju realizaciju radova potpukovnik Rasim Ćiriković je istakao da su do sada inženjerijske jedinice, pirotehničari VS uz pomoć logističkih jedinica, vozduhoplovstvo i protivvazdušne odbrane, obezbeđenja i saniteta, očistli i obezbedili za saobraćaj autoput, lokalne puteve, trase dalekovoda, izvršili dubinsku pretragu neobradivih površina zapadno od skladišta… „Očišćeno je oko 500 hektara obradive površine i 290 hektara šuma, što je 96,6 šumskih površina i 98,75 obradivih površina u zoni pretrage“, rekao je Ćiriković i napomenuo da je dubinski pretraženo metalnim detektorima 98,5 hektara obradivih površina. Ukupno je pronađen 40.571 komad neeksplodiranih sredstava od kojih je na licu mesta uništeno 28.643 komada, a obeleženo i pripremljeno za uništavanje 11.928 komada, koji će biti uništeni u okviru kontaminirane zone, istakao je on. Dodao je da je iz skladišta na druge lokacije dislocirano 2.574 tone ubojitih sredstava a preostalo je još da se preseli oko 20 tona, a reč je o „vrlo specifičnim i ubojitim sredstvima koja su pretrpela udes“. Na raščišćavanju terena od 3. novembra 2006. do 1. septembra ove godine bilo je angažovano 398 lica, podsetio je Ćiriković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari