Pašalić: Ne odustajemo od kontrole 1Foto: BETAPHOTO/ SAŠA ĐORĐEVIĆ

Zaštitnik građana Zoran Pašalić kazao je za Danas da će njegova kancelarija nastaviti da kontroliše uslove u ustanovama zatvorenog tipa u okviru Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture (NPM), uključujući i one za koje je nadležno Ministarstvo rada.

Zadatak Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture (NPM) jeste da kontroliše mesta gde su lica lišena slobode kako bi se sprečilo zlostavljanje i zanemarivanje, međutim tim zaštitnika građana bezuspešno je pokušao da sprovede jednu takvu kontrolu u Domu za odrasla invalidna lica u Zemunu.

Članovima tima je rečeno da ne mogu da uđu u ustanovu jer Ministarstvo rada to ne dozvoljava, dok je sam ministar rada Zoran Đorđević kazao da od 10. marta niko nije ušao u ustanove socijalne zaštite od čega se neće odustati dok se ne steknu epidemiološki uslovi, te da svaka poseta nosi opasnost od zaražavanja korisnika.

Na pitanje Danasa da li će u narednom periodu biti kontrolisane ustanove zatvorenog tipa, kao što su domovi, a za koje je nadležno Ministarstvo rada, Zoran Pašalić je kazao – „apsolutno“.

– Mi radimo i nastavićemo da radimo svoj posao onako kako nam je Ustav i zakon dozvolio, ni preko toga ni manje od toga – navodi zaštitnik građana, podsećajući da je tim iz njegove kancelarije u prethodnim mesecima, kao i tokom vanrednog stanja, kontrolisao ustanove zatvorenog tipa. Pašalić nije rekao šta će biti naredni korak njegove kancelarije povodom zabrane posete domu u Zemunu, dodajući da će javnost o svemu biti obaveštena na vreme.

Nakon zabrane timu Zaštitnika građana da poseti dom u Zemunu, ministar Đorđević rekao je i da fizički ulazak nije neophodan dok obezbeđivanje zdravlja korisnika jeste, te da se kontrola ne mora raditi na licu mesta već se može izvršiti i video konferencijom.

Upitan da li je vid kontrole kakvu ministar Đorđević predlaže moguć, Zoran Pašalić kaže da jeste ali da „kada radite kontrolu nekog doma, onda idete u taj dom“.

– Zaštitnik građana ima ovlašćenja za ovakvu vrstu kontrole a preduzeo je i sve mere koje bi zaštitile kako korisnike doma tako i članove tima koji su otišli u posetu od mogućeg zaražavanja, kaže Pašalić.

Na početku pandemije, potkomitet Ujedinjenih nacija za prevenciju torture dao je preporuku svim državama članicama, uključujući Srbiju, da Nacionalni preventivni mehanizmi (NPM) imaju obavezu i pravo da nastave redovne posete mestima gde su lica kojima je ograničena sloboda kretanja, pridržavajući se pri tome zaštitnih mera.

– Potencijalno loše postupanje prema osobama koje se nalaze u ustanovama u kojima je ograničena sloboda kretanja može biti pojačano zbog donetih javnozdravstvenih mera (poput zabrane izlaska i poseta, prim. aut.) – navodi se u preporuci u kojoj se takođe kaže da NPM mora prilagoditi svoj rad pandemiji kako bi se svi zaštitili od izloženosti virusu ali da prevashodni kriterijum mora biti prevencija zlostavljanja lica lišenih slobode.

Ne zna se broj umrlih

Emina Ćerimović, viša istražiteljka za prava osoba sa invaliditetom u Hjuman rajts voču, ističe za Danas da je zabrinjavajuće što je NPM-u fizički onemogućen ulazak u ustanovu na temelju naredbe Ministarstva za rad, uzimajući u obzir da je NPM jedini nezavisni mehanizam u Srbiji za praćenje stanja u rezidencijalnim ustanovama, uključujući za osobe sa invaliditetom. „Ako su NPM-u zabranjene posete, kako ćemo znati da li se prava osoba u ustanovama zatvorenog tipa zaista poštuju, pogotovu imajući u vidu da je HRW ranije dokumentovao nedostatak nezavisnog i kontinuiranog monitoringa ustanova za decu i odrasle sa invaliditetom u kojima su uočeni brojni problem“, kaže Ćerimović.

Ona podseća da je HRW, zajedno sa još šest organizacija, ponovio zahtev Ministarstvu rada da objavi podatke o broju zaraženih I preminulih od kovida među osobama sa invaliditetom koje su smeštene u ustanovama socijalne zaštite. Poslednji zahtev upućen je krajem septembra, međutim odgovor još nije stigao. Ćerimović objašnjava da je Velika Britanija objavila podatke po kojima je 59 odsto svih smrtnih slučajeva od korona virusa bio kod osoba sa invaliditetom, zbog čega je posebno važno da budu javno dostupni podaci o ovom problemu.

Bez komentara

Ministar za rad Zoran Đorđević kazao je u ponedeljak da se mora zaustaviti Zaštitnik građana u „rušenju kredibiliteta“ ministarstva koje vodi ka „urušavanju poverenja građana u državne institucije“. Upitan da prokomentariše ministrove navode, Zoran Pašalić kaže za Danas da „ne kometariše ničije izjave, uključujući ni ministra Đorđevića“.

U domovima šestoro zaraženih

– U poslednja 24 časa u ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih, prisustvo korona virusa je potvrđeno kod šestoro korisnika kod osmoro zaposlenih.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je juče saopštilo da obolelih ima u Ustanovi za decu i mlade “Sremčica“, Centru za porodični smeštaj i usvojenje u Kragujevcu, Gerontološkom centru u Novom Sadu, u dnevnom boravku “Kornelije Stanković“ u Beogradu, u Prihvatilištu u Zvečanskoj, Gradskom Centru za socijalni rad na Zvezdari, kao i u staračkim domovima u Železniku i Priboju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari