Pašalić: Nezadovoljavajući položaj radnika 1Foto: Medija centar

Uprkos tome što Ustav Republike Srbije i njeni zakoni garantuju prava iz oblasti radnih odnosa u skladu sa najvišim standardima, položaj radnika u Srbiji i dalje je daleko od zadovoljavajućeg, izjavio je zaštitnik građana Zoran Pašalić.

„Visoka nezaposlenost, rad ‘na crno’, ugroženo pravo na korišćenje godišnjih odmora i bolovanja, nedostatak socijalnog dijaloga sa predstavnicima zaposlenih, situacije u kojima se ostaje bez pravične naknade za rad ili bez doprinosa za zdravstveno, penzijsko i invalidsko osiguranje, pokazuju da se prava radnika u Srbiji krše i da nisu dovoljno zaštićena“, poručio je danas Pašalić u pisanom saopštenju povodom 1. maja, Međunarodnog praznika rada.

On je ocenio da je potrebno nastaviti rad na izjednačavanju položaja muškaraca i žena na tržištu rada, kako bi se, između ostalog, omogućilo pravo na rad i ženama iz posebno ranjivih društvenih grupa – žrtvama nasilja, osobama sa invaliditetom, Romkinjama.

Pašalić je pozdravio donošenje Zakona o zaposlenima u javnim službama, koji je u skladu sa amandmanom Zaštitnika građana, propisao afirmativne mere za izbor kandidata kako bi princip jednake dostupnosti radnih mesta bio ostvaren u punoj meri.

„Iako je zaštita trudnica i porodilja normativno obezbeđena, u praksi se trudnice i porodilje i dalje suočavaju sa
problemima, pre svega kod ostvarivanja prava na naknadu zarade. Posebno su u teškom položaju trudnice i porodilje čiji su poslodavci prestali da postoje, a ženama nisu obezbedili odgovarajuću dokumentaciju. U tim situacijama uočljivo je odsustvo angažovanja i saradnje inspekcije rada, Poreske uprave, Nacionalne službe za zapošljavanje i jedinica lokalne samouprave“, naveo je Pašalić.

Usvajanjem Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, omogućeno je ostvarivanje naknade zarade za vreme
porodiljskog odsustva, odsustva radi nege deteta i posebne nege deteta ženama poljoprivrednicama, koje su nosioci
registrovanog poljoprivrednog gazdinstva, i ženama koje obavljaju privremene i povremene poslove, čime je postupljeno u skladu sa preporukom i mišljenjem Zaštitnika građana.

Zaštitnik građana poziva zaposlene da povrede svojih prava prijavljuju Inspekciji rada, koja je nadležna da kontroliše
poštovanje i primenu zakona koji uređuju radne odnose, te da podnose pritužbe Zaštitniku građana ukoliko taj i drugi organi ne postupaju savesno. Istovremeno, od inspekcije rada Zaštitnik građana očekuje efikasniji rad i veći broj postupaka po službenoj dužnosti i sopstvenoj inicijativi.

„Posebno ukazujemo na potrebu da nadležni organi uspostave efikasnu saradnju i razmenu informacija, kao i na njihovu obavezu da preduzimaju sve potrebne mere prema poslodavcima koji ne izvršavaju svoje obaveze, kako bi omogućili radnicima da ostvare svoja prava i poboljšaju svoj materijalni položaj“, zaključio je Pašalić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari