U Sabornoj crkvi Svetog Đorđa u Prizrenu juče je ustoličen novoizabrani episkop raško-prizrenski Teodosije (Šibalić). Ovom crkvenom svečanošću kojoj je, prema izveštajima agencija, prisustvovalo oko 1.500 vernika iz cele Srbije, Crne Gore i RS, nadležni episkop vratio se u istorijsko sedište Eparhije raško-prizrenske (ERP), koje je posle uvođenja protektorata UN na Kosovo i Metohiju izmešteno u Gračanicu.


 Svetu arhijerejsku liturgiju služio je patrijarh srpski Irinej sa 13 arhijereja SPC i više od 50 sveštenoslužitelja iz više eparhija, navode izvori ERP. Ustoličenju su prisustvovali i predstavnici Grčke i Ruske pravoslavne crkve, kao i monasi sa Svete Gore.

– Ovo je veliki dan, dan ustoličenja episkopa koji treba da nastavi istoriju i život Srpske crkve na prostoru KiM i da ulije novu snagu, novu blagodat istoriji. U tom velikom velu naša Crkva izabrala je čoveka u koga ima puno poverenje, puno nade i očekivanja da će moći da odgovori tom teškom, strašnom vremenu u kome živimo i u kome se nalazi narod srpski na KiM. Na osnovu onoga što do sada znamo i mudrog upravljanja Visokim Dečanima, vladika Teodosije je zaslužio da mu se poveri ovako veliki zadatak, pre svega povratak i obnova naroda i svetinja na KiM – poručio je patrijarh Irinej.

U pristupnoj besedi vladika Teodosije je istakao da je za njega 19 godina provedenih na KiM „najveća škola života“ i da je „svestan da mu se poverava jedna od najuglednijih eparhija SPC“.

Državne vlasti Srbije na ustoličenju vladike Teodosija predstavljali su zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, ministri za KiM i vere Goran Bogdanović i Bogoljub Šijaković, savetnik predsednika Republike Mlađan Đorđević. Ustoličenju su prisustvovali i komandanti Kfora, predstavnici Unmika, Euleksa, OEBS i Saveta Evrope, kao i Islamske zajednice Kosova, Rimokatoličke i Evangelističke crkve na KiM, navode izvori sa terena.

Agencije javljaju da su svečanost u Sabornoj crkvi u Prizrenu juče u širem centru grada obezbeđivali mnogobrojni pripadnici Kosovske policijske službe, uz pomoć pripadnika italijanske žandarmerije, Euleks policije i nemačkog Kfora. Posle ustoličenja vladike Teodosija ministri Vlade Srbije prošetali su Prizrenom i obišli obnovljenu zgradu Prizrenske bogoslovije.

– Biti u Prizrenu, gde živi mali broj Srba, jako je potresno, ali raduje me veliki broj ljudi na ustoličenju episkopa Teodosija jer nam je jedinstvo jako potrebno. Ovaj događaj pokazuje da možemo da obnovimo srpsku crkvu i bogosloviju ne samo u Prizrenu nego na čitavoj teritoriji KiM. Nama je interes da i ovde u Prizrenu, ali i u drugim gradovima bude Srba i da sličnih svečanosti bude što više jer to šalje nadu svima nama – izjavio je juče ministar Bogdanović.

On veruje da će dijalog između Beograda i Prištine brzo početi kako bi se rešavali problemi koji „opterećuju i Srbe i Albance“.

– Prvi put sam u ovom gradu gde sam rođen, i to posle 44 godine. To je veoma lep osećaj. Nažalost, danas u ovom gradu živi veoma mali broj Srba, ali veoma je bitno da se vide tragovi srpskog postojanja bez obzira na trenutnu situaciju – poručio je Ivica Dačić.

Pod protektoratom UN broj Srba u Prizrenu smanjio se sa 8.000 na 18, a o njihovim duhovnim potrebama, kako je najavljeno iz sedišta ERP, od sada će brinuti parohijski sveštenik jerej Slobodan Đorić.

Naslednik raščinjenog vladike Artemija

Vladika Teodosije (1963) na tronu ERP nasledio je svog duhovnog oca nedavno raščinjenog vladiku Artemija. Do izbora za novog episkopa raško-prizrenskog na poslednjem, jesenjem Svetom arhijerejskom saboru SPC, obavljao je dužnosti vikarnog episkopa ERP i igumana dečanskog, a od uvođenja privremene uprave u Eparhiju u februaru bio je i arhijerejski zamenik. Zamonašen je 1989. u Crnoj reci. Vladika Artemije ga 1992. postavlja za igumana Visokih Dečana, a na njegov predlog 2004. izabran je za episkopa lipljanskog i vikara ERP. Do njihovog prvog javnog neslaganja došlo je zbog podrške vladike Teodosija Memorandumu o obnovi u martovskom pogromu porušenih svetinja na KiM. Odluka crkvenih vlasti da ga imenuju za svog predstavnika u odnosima s međunarodnom upravom na KiM, s kojima je vladika Artemije „zamrzao“ saradnju zbog martovskog pogroma, dodatno je pogoršala odnose unutar ERP. Sinod i Sabor 2008. sprečili su sprovođenje odluke vladike Artemija da razreši svog vikara svih dužnosti u ERP. Zbog tvrdnji da je imenovanje vladike Teodosija nekanonsko i odbijanja da se povinuju odlukama crkvenih vlasti, Sinod je nedavno vladiku Artemija i deo monaštva koji je sa njim napustilo ERP proglasio za „sektu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari