Pećo: Političari na svoje ime često ne poseduju imovinu 1Foto: Tviter

Funkcioneri na svoje ime često ne poseduju imovinu ili su vlasnici malo toga, ocenila je danas novinarka Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) Dragana Pećo i konstatovala da se mora istraživati i imovina članova uže porodice političara.

Na predstavljanju on line baze portala KRIK o imovini političara, Pećo je predočila da predsednik Srbije Aleksandar Vučić ima u svom vlasništvu stan od 30 kvadrata, ali da je istraživanje pokazalo da njegova supruga poseduje znatno veći stan.

„Ako se zadržimo samo na tome šta se vodi na ime Aleksandra Vučića ne bismo pronašli mnogo imovine, ali istraživanje imovine članova uže porodice pokazuje da je vrednost nekretnina znatno veća“, ukazala je Pećo na konferenciji u Beogradu pod nazivom „Šta se krije iza imovine političara“.

Pećo smatra i da je veoma značajno istraživanje imovine ministra zdravlja Zlatibora Lončara i načina na koji je on stekao stan.

Ona je objasnila da je istraživanje pokazalo da je Lončar „stekao stan“ supruge Sretka Kalinića, ali da nije utvrđeno da li je on taj stan platio ili dobio na poklon.

„Sledeći slučaj je tetka iz Kanade“, dodala je Pećo i navela da ministar odbrane Aleksandar Vulin „ne može da objasni odakle mu 200.000 evra za stan u Beogradu“.

Zamenica poverenika za informacije od javnog značaja Stanojla Mandić je ocenila da su se mnogi organi vlasti pozivali na Zakon o tajnosti podataka kako bi uskratili informacije.

Ona je ocenila da Zakon o tajnosti podataka jasno propisuje šta sve može da se podvede pod poverljive podatke radi zaštite javnog interesa.

„To su informacije čije bi otkrivanje donelo štetu nacionalnoj i javnoj bezbednosti…To su javni interesi, a nikako privatni“, konstatovala je Mandić.

Zlatko Minić iz Transparentnosti Srbija je ocenio da tabloidni mediji često provlače tezu da je sramota biti bogat i da često kod ljudi koji ulaze u politiku postoji strah da li će se i kako pisati o njihovoj imovini.

„Kada se govori o bogatstvu i funkcionerima bitna su dva pitanja. Da li neko živi u neskladu sa svojim prihodima koliko god bio bogat ili srednje stojeći i kako je stekao imovinu“, zaključio je Minić.

Konferenciji KRIK „Šta se krije iza imovine političara“ podržala je Ambasada Australije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari