Pedeset odsto dece ne bi prijavilo uznemiravanje na internetu 1

Povodom obeležavanja Dana sigurnog interneta, Save the Children navodi da 90 odsto dece uzrasta od 10 do 15 godina poseduje mobilni telefon.

Većina njih, kako upozoravaju, je spremna ostaviti svoje lične podatke na internetu, uključujući adresu stanovanja.

Rezultati istraživanja koje je Save the Children sproveo tokom 2016. godine godine o ponašanju i navikama dece na internetu pokazali su da većina njih svakodnevno koristi informaciono-komunikacione-tehnologije (IKT) i pristupa internetu već od svoje devete godine života. Gotovo sva deca poseduju uređaj preko kojeg pristupaju internetu, a najčešće je to mobilni telefon, preko kojeg jedna trećina ispitane dece ima pristup mobilnom internetu, navodi se u saopštenju ove organizacije.

Kako se u sutra obeležava Dan sigurnog interneta, Save the Children želi da skrene pažnju na sigurnosne izazove koje predstavlja masovno korištenje informaciono-komunikacionih tehnologija, a posebno u kontekstu sigurnosti dece kao najranjivije kategorije.

Kako se navodi u saopštenju IKT rapidno se razvijaju. Nove generacije dece odrastaju koristeći najnovije proizvode iz ove oblasti, dok znanje i iskustvo roditelja najčešće zaostaje. Prema rezultatima istraživanja, 90,5% dece uzrasta od 9 do 17 godina ima profil na jednoj ili više društvenih mreža – Twitter, Facebook, Youtube i Instagram. Svako četvrto dete našlo se u situaciji da mu je objavljena slika bez dozvole, a 28% dece obuhvaćene istraživanjem doživelo je pretnje na internetu tri ili više puta. U slučaju problema, 50% odsto dece ne bi prijavilo slučaj uznemiravanja na internetu, a manje od trećine ispitane dece bi se obratilo školskom osoblju.

„S obzirom na to da se nastavni predmet vezan za informatiku i računarstvo najčešće počinje izučavati tek sa 11 godina, u šestom razredu osnovne škole, a deca ostvaruju pristup internetu mnogo pre sticanja osnovnih znanja o informatici u okviru formalnog obrazovanja, evidentna je potreba za obrazovanjem i dece i njihovih roditelja o opasnostima koje vrebaju na internetu, te načinima na koje se dete od njih može zaštiti. Neophodno je preventivno delovati u svrhu stalnog učenja, imajući na umu pozitivne stvari koje IKT pružaju, ali i rizike i opasnosti, pogotovo kada su deca u pitanju,“ ističe direktorka Save the Children za severozapadni Balkan Andrea Žeravčić.

Veoma je bitan angažman celokupnog društva kako bi se kroz različite nivoe vlasti ali i putem formalnog i neformalnog obrazovanja kvalitetno delovalo s ciljem sveobuhvatne zaštite dece na internetu.

Kompletno istraživanje dostupno je na ovom linku: https://nwb.savethechildren.net/sites/nwb.savethechildren.net/files/library/Izvjestaj-ponasanje-djece-na-internetu.pdf;

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari