Evropski parlament podržao je planove EU da se privuku visokoobrazovani stručnjaci iz neevropskih zemalja, kako bi se rešio problem nedostatka radne snage u pojedinim državama EU, nastao usled smanjenja prirodnog priraštaja i demografskih promena.
Najavljeno je da će predlog o uvođenju takozvane „plave karte EU“, po uzoru na američku „zelenu kartu“ Evropska komisija predstaviti 23.

Evropski parlament podržao je planove EU da se privuku visokoobrazovani stručnjaci iz neevropskih zemalja, kako bi se rešio problem nedostatka radne snage u pojedinim državama EU, nastao usled smanjenja prirodnog priraštaja i demografskih promena.
Najavljeno je da će predlog o uvođenju takozvane „plave karte EU“, po uzoru na američku „zelenu kartu“ Evropska komisija predstaviti 23. oktobra. Procenjuje se da će se na taj način privući inženjeri, informatičari i ostali visokoobrazovani radnici iz Azije, Afrike i Latinske Amerike, koji su do sada uglavnom radije odlazili u Severnu Ameriku i Australiju nego u Evropu.
Naredne godine EU planira i da osmisli strategiju u cilju privlačenja sezonskih radnika, koji su neophodni u sektorima poljoprivrede, izgradnje i turizma. Takođe je predviđeno da se poboljša saradnja sa državama u razvoju, kako bi se obezbedili bolji uslovi za prispele radnike.
Evropski parlament ocenio je da bi se na taj način usvojio američki model izdavanja trajnih viza za pojedine imigrante. U nedavno objavljenoj rezoluciji ističe se da su tržištu rada EU potrebni legalni imigranti, budući da će se broj radno sposobnih stanovnika na toj teritoriji smanjiti za više od 50 miliona do 2050. Ipak, evropski poslanici pozvali su države članice da i dalje propisuju sopstvene kvote za radnike imigrante, kako bi se ispunili zahtevi na tamošnjim tržištima rada.
Prvi takvi planovi pojavili su se u EU još 1999, ali je posle terorističkog napada na SAD 11. septembra 2001, doneta odluka da njihova realizacija odloži. Komesar EU za pravosuđe i unutrašnje poslove Franko Fratini istakao je da je EU potreban valjan zakon o „legalnoj imigraciji“, budući ta organizacija mora ostati konkurentna sa državama poput SAD i Kanade. „Naša zamisao je da uvedemo plavu kartu koja bi omogućila radnicima koji su potrebni u jednoj državi da se, nakon određenog vremenskog perioda nesmetano presele u drugu državu EU, kao i da se vrate u svoje zemlje i ponovo dođu u Evropu, ukoliko budu želeli“, kazao je on.
Nemačka je u proteklom periodu već uložila napore da privuče visokoobrazovane radnike iz oblasti tehnologije, dok Britanija i Holandija pokušavaju da privuku medicinsko osoblje iz Afrike i Azije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari