Počinje institucionalna borba protiv korupcije u lokalnim samoupravama u Srbiji, koja do sada nije postojala, već se vodila „iz centrale“, i to ne posebno efikasno.

Ovih dana završena je javna rasprava o modelu lokalnog akcionog plana za borbu protiv korupcije, na osnovu kojeg bi svi gradovi i opštine u Srbiji do 30. juna ove godine trebalo da usvoje svoje lokalne planove. Ovakva vrsta antikorupcijske decentralizacije predviđena je Akcionim planom za pregovaračko poglavlje 23 između Srbije i EU.

U ovom modelu – koji radi Agencija za borbu protiv korupcije u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština, predviđeno je i formiranje antikorupcijskih tela koja će pratiti sprovođenje tih lokalnih planova. Takva tela će u velikoj meri „ličiti“ na niški Lokalni antikorupcijski forum (LAF), samostalno i nezavisno gradsko telo koje već godinama realizuje i prati primenu Lokalnog plana za borbu protiv korupcije grada Niša, usvojenog još 2011. godine, kao jednog od retkih dokumenta te vrste u Srbiji.

U modelu Agencije je navedeno da je „predlog rešenja za proces izbora članova antikorupcijskog tela za praćenje primene lokalnih planova, kao i organizacije i rada samog tela, dat prema praksi i iskustvima Lokalnog antikorucijskog foruma u Nišu“. U skladu sa tim, model predviđa da članovi budućih antikorupcijskih tela ne smeju biti javni i stranački funkcioneri i zaposleni u lokalnoj samoupravi već građani sa ličnim i profesionalnim integritetom, opredeljeni za borbu protiv korupcije. Članove tih tela biraće komisija, koja će raspisati javni poziv, a u kojoj će, između ostalih, biti i predstavnici lokalne samouprave koji „ne smeju biti u većini“. Skupštine gradova i opština nakon toga će „konstatovati izbor“ članova ovih tela.

– Ovo je prilično dobro rešenje, osim što smo uvereni, na osnovu iskustva koje imamo, da antikorupcijska tela moraju da budu nezavisnija i sa većim ovlašćenjima od onih koje predviđa model. Mislimo da komisije za izbor članova antikorupcijskih ne treba da bira lokalna samouprava već lokalna zajednica, a da u njima ne treba da bude predstavnika lokalne samouprave, odnosno vlasti. Nezavisna antikorupcijska tela, takođe, ne bi trebalo samo da „prate primenu“ lokalnih antikorupcijskih planova već da imaju i neka ovlašćenja u samoj primeni i koordinaciji primene, koje su, po ovom modelu, poverene isključivo lokalnoj samoupravi. Takva, isključiva nadležnost lokalne samouprave mogla bi dovesti do toga da primena planova bude „umrtvljena“ ili selektivna, pa tu „praćenje primene planova“ neće puno pomoći, kaže Valentina Krstić, članica niškog LAF-a.

Ona podseća da su članovi LAF-a Niš izabrani na javnom konkursu, a od strane nezavisne komisije, u kojoj nije bilo predstavnika lokalne samouprave, već su njeni članovi bili, uz predstavnika Agencije, i predstavnici novinarskih organizacija i nevladinog sektora. Niški LAF, takođe, osim što nadzire primenu, brine i o samoj primeni Lokalnog plana.

– Uvođenje lokalnih mehanizama za borbu protiv korupcije, kroz donošenje lokalnih planova i formiranje antikorupcijskih tela, predstavlja svojevrsnu antikorupcijsku revoluciju u Srbiji jer će borba protiv korupcije biti decentralizovana, fokusiranija, nadohvat ruke građanima. Akteri koji su zaduženi za borbu protiv korupcije dobiće podršku od antikorupcijskog tela koje čine ljudi koji imaju integritet, a koji će biti birani po proceduri koja taj integritet garantuje. Stvoriće se, nasuprot kleptokratskoj mreži, antikorupcijska mreža od članova tela i uzbunjivača, koja treba da joj bude efektivna alternativa – ocenjuje Zoran Gavrilović, programski direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI), u okviru čijeg projekta je grad Niš usvojio Lokalni plan i formirao LAF.

Ipak, on dodaje da će sistemska borba protiv korupcije na lokalu biti suočena sa problemima kao što su „moć lokalne političko-ekonomske oligarhije“ i neretko zavisno civilno društvo i mediji. U „izazove“ on ubraja i nepostojanje „veze“ između lokalnih antikorupcijskih tela i Agencije, kao i nedostatak „mehanizama monitoringa primene lokalnih planova i sankcionisanja“, koje model nije predvideo. To su izazovi koji čak mogu da uruše poslednju šansu da se Srbije izvuče iz kandži korupcije, kaže on, dodajući da će zbog toga BIRODI „nastaviti da prati sprovođenje ove sistemske promene“.

Agencija još nije objavila konačni model, pošto još uvek razmatra predloge i sugestije pristigle tokom javne rasprave, ali se očekuje da to učini uskoro.

Opstalo samo nezavisno telo u Nišu

BIRODI je, inače, pre sedam godina, u okviru projekta „Gradovi protiv korupcije“, inicirao usvajanje Lokalnih planova za borbu protiv korupcije i formiranje LAF-ova u Nišu, Kragujevcu, Zrenjaninu i Požegi, a kasnije i u još šest gradova i opština. Danas efikasno funkcioniše samo LAF Niš, dok su ostala tela za primenu i praćenje lokalnih i planova prilično umrtvljena ili ugašena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari