Podrška Ne da(vi)mo Beograd stiže i iz inostranstva 1Foto: Facebook / Ne davimo Beograd

Građanska platforma „Barcelona en Comú“ (Zajedno za Barselonu), građanski pokret iz Napulja „Massa Critica“, aktivista i magistar filozofije, istorije i političkih nauka Marko Klausen,…

… profesor Kristijan Šmid sa ETH Univerziteta u Cirihu i profesorka Tehničkog univerziteta u Berlinu, Margit Mayer – poslednji su u nizu organizacija i pojedinaca iz inostranstva koji su Inicijativi Ne da(vi)mo Beograd pružili podršku u borbi protiv projekta „Beograd na vodi“ i nelegalnog rušenja objekata u Savamali.

Iva Čukić iz Inicijative Ne da(vi)mo Beograd kaže za Danas da ova vrsta podrške pokazuje da „nismo usamljeni u svojoj borbi“.

– Primere uzurpacije grada, spekulativnog urbanizma, neodgovornog i koruptivnog ponašanja nosilaca vlasti i nadležnih službi, i otpora koji se pojavljuju u različitim oblicima možemo naći širom sveta, i iz njih možemo mnogo naučiti. Povezivanje sa različitim pokretima, grupama i individuama uključuje i deljenje određenih vrednosti kao što su solidarnost, jednakost, tolerancija, građanska hrabrost, demokratsko upravljanje i participativne pristupe, a direktna podrška ohrabruje, jača i pomaže u borbi protiv partikularnih interesa političko-ekonomske elite – ukazuje Čukić.

Pred poslednji protest Inicijative, održan 29. septembra, stigla je podrška od „Zajedno za Barselonu“, građanske platforme koja je pobedila na gradskim izborima u tom gradu 2015. i koju predvodi aktuelna gradonačelnica Barselone, Ada Kolau. U pismu podrške se, između ostalog, navodi da u „Zajedno za Barselonu“ čvrsto veruju da građani moraju da budu uključeni u sve važne odluke koje se tiču razvoja gradova, te da podržavaju sve pokrete koji, poput Inicijative, koji zastupaju pravedno korišćenje zajedničkih resursa i koji se bore protiv spekulativnog urbanizma.

Inicijativi je podršku pružila i „Massa Critica“ – građanski pokret iz Napulja, koji se bori protiv spekulacija i neravnomernog teritorijalnog razvoja, u tom gradu, ali i u ostalim područjima širom Italije.

„Vesti o borbi Inicijative Ne da(vi)mo protiv projekta „Beograd na vodi“ izazvale su nam snažan „već viđeno“ fenomen. I mi smo iskusili istovetno isključivanje stanovništva iz političkih odluka, odsustvo demokratije i povinovanje države interesima bogate i moćne manjine. Isto kao i u slučajevima napuljske četvrti Banjoli, Italijanskih železnica (TAV), železare Ilva i radarskog sistema MUOS, nepravdi kažemo NE i šaljemo podršku našoj braći i sestrama – građanima i prijateljima Beograda, koji izlaze na ulice da zahtevaju svoje pravo na grad“, ističu iz „Massa Critica“.

Profesor Šmida smatra da je glas građana u većini slučajeva bio veoma razuman i orijentisan prema budućnosti.

– Građane treba pitati šta misle o ovako važnom i velikom projektu, i vlasti bi trebalo da veruju građanima. Građani su mnogo pametniji nego što većina političara misli – reči su podrške profesora Šmida.

INURA i Varufakis

Prva značajnija podrška Inicijativi stigla je od međunarodne mreže INURA (International network for urban research and action) još 2014, i to u vidu otvorenog pisma građanima Beograda. Mrežu, koja postoji preko 25 godina, čini oko 200 stručnjaka, akademika i eksperata u oblasti urbanističkog i prostornog planiranja, urbane ekonomije i razvoja grada, a njih 50 posetilo je Beograd u junu 2014. i nakon upoznavanja s projektom „Beograd na vodi“, izrazili su ozbiljnu zabrinutost.

Sredinom ove godine Inicijativa je dobila i pismo podrške političkog pokreta DiEM25 i njenog osnivača Janisa Varufakisa, bivšeg ministra finansija Grčke. U pismu je Inicijativa pohvaljena za pokazivanje volje da doprinese široj evropskoj borbi za pravo ljudi da odlučuju u kakvom gradu žele da žive. Puna podrška data je i zbog posvećenosti i istrajnosti Inicijative za pružanjem demokratskog otpora vladavini kapitala i privatnog interesa u Beogradu i Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari