Policija ne istražuje Dragicu Nikolić 1Foto: Nenad Đorđević/ Fonet

Informaciju da je policija prošlog petka upala u prostorije Fondacije Dragice Nikolić i već nedelju dana ispituje zakonitost njenog poslovanja, demantovali su za Danas juče u kabinetu predsednika Tomislava Nikolića.

– Nema istine u natpisima medija da je policija upala u prostorije fondacije. U pitanju je potpuna izmišljotina – rečeno je Danasu u Nikolićevom kabinetu.

Zvaničan demanti je u toku jučerašnjeg dana došao i iz kabineta ministra unutrašnjih poslova.
„Pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala niti bilo koje druge organizacione jedinice MUP-a Srbije, ne sprovode istragu u vezi s proverom poslovanja Fondacije Dragice Nikolić, supruge predsednika Republike Srbije“, navodi se u saopštenju MUP-a.

U vesti koja je objavljena u listu Blic navodi se da su inspektori Odeljenja za privredni kriminal SBPOK-a prošlog petka upali u prostorije Fondacije Dragice Nikolić i da već nedelju dana proveravaju njeno poslovanje. Iz ovog razloga su, navodi se u tekstu, obustavljene sve isplate fondacije za unapred ugovorene priloge. Navodno je istraga policije pokrenuta nakon što je neimenovani izvođač radova na adaptaciji jednog od objekata koji se obnavlja sredstvima fondacije, prijavio da mu je traženo da u gotovini vrati deo novca osobi bliskoj porodici predsednika Nikolića. Ceo tekst počiva na anonimnoj izjavi lica koje je navodno blisko policijskoj istrazi. U tekstu se ne spominje druga strana, pa čak ni pokušaj da se ona kontaktira.

Fondaciju Dragice Nikolić su od osnivanja 2013. godine pratile optužbe za netransparentno poslovanje. Jedina internet prezentacija fondacije može da se nađe na zvaničnoj stranici predsednika Srbije i na njoj se nalaze samo osnovne informacije stare i po nekoliko godina. Danas je pisao da je u 2014. godini Fondacija Dragica Nikolić prikupila 409 miliona, ubedljivo najviše od svih fondacija koje posluju u Srbiji.

Činjenica da su prihodi fondacije iz godine u godinu beležili oštar rast prihoda u javnosti je izazvalo sumnje da kompanije ne daju novac Fondaciji iz čovekoljublja, već zbog statusa osnivača – supruge predsednika Republike, to jest iz interesa.

Interesovanje za poslovanje Fondacije Dragice Nikolić krajem prošle godine pokazala je i Agencija za borbu protiv korupcije pokrenuvši postupak utvrđivanja povrede Zakona o borbi protiv korupcije od strane predsednika Tomislava Nikolića. To je na novogodišnjoj konferenciji za medije potvrdio i sam Nikolić, rekavši da je Agencija naložila fondaciji njegove supruge da dostavi spisak donatora.

Predsednik je tom prilikom naveo da je Fondacija do kraja 2016. godine prikupila milijardu i 200 miliona dinara i da taj novac nije iz budžeta i nije iz javnih preduzeća, dodajući da „su se mnogi ogrešili napadajući njegovu porodicu za dobročinstvo koje je nemerljivo u novijoj istoriji“. Predsednik je naveo da je pre više od mesec dana dobio vrlo uvredljivo pismo od Agencije za sprečavanje korupcije u kom se kaže da postoje indicije da je poslovanje Fondacije skopčano s koruptivnim radnjama i da donatori Fondacije mogu imati privilegije u Srbiji.

„Fondacija je reagovala tako što je dostavila Agenciji spisak donatora, ali s oznakom da to ne može da bude dostupno javnosti, isključivo Agenciji. Ako nađe koruptivnu radnju, ako nađe kriminalca da je finansirao Fondaciju, onda mogu slobodno da objave“, rekao je Nikolić i dodao kako smatra da ovo pismo predstavlja napad na predsednika Republike, ali i predsednika Vlade, jer sve javne nabavke idu preko Vlade.

“ Ako neko ima privilegija zato što donira Fondaciju, onda to znači da na nekom tenderu može da dobije neki posao. Ko to organizuje? Vlada Srbije. Agencija sumnja u Vladu da se bavi koruptivnim radnjama za račun Fondacije“, naveo je Nikolić, dodajući da Fondacija nikada nije imala nijednu zajedničku akciju s Vladom.

       Velikodušnost oslobađa

Iako je spisak donatora Fondacije Dragice Nikolić i dalje nepoznat, u javnosti se pojavila informacija da je jedan od dobročinitelja i kontroverzni bugarski biznismen Cvetan Vasilev. To je na istoj konferenciji za medije potvrdio i predsednik Nikolić, tvrdeći da ne postoji ništa sporno u toj donaciji. Prema njegovim rečima, Vasilev je uplatio 200 miliona dinara Fondaciji 2014. godine nakon majskih poplava. U tom trenutku, dodao je Nikolić, Vasilev nije bio na Interpolovoj poternici. Podsećanja radi, protiv Cvetana Vasileva se u bugarskoj vodi istraga zbog sumnje da je proneverio više od 100 miliona evra. NJega preko Interpola traže bugarski istražni organi, a postupak za njegovo izručenje se već dve godine nalazi pred domaćim sudovima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari