Na makedonskim parlamentarnim izborima održanim u nedelju nisu ispunjeni ključni međunarodni standardi, ali će konačna ocena regularnosti izbora zavisiti od ponovljenog glasanja na nekoliko glasačkih mesta naseljenih Albancima, ocenili su juče međunarodni posmatrači u Skoplju.
Nasilje u pojedinim mestima u Makedoniji bacilo je mrlju na parlamentarne izbore u toj zemlji, zajednička je ocena predstavnika misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) i Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR).

Na makedonskim parlamentarnim izborima održanim u nedelju nisu ispunjeni ključni međunarodni standardi, ali će konačna ocena regularnosti izbora zavisiti od ponovljenog glasanja na nekoliko glasačkih mesta naseljenih Albancima, ocenili su juče međunarodni posmatrači u Skoplju.
Nasilje u pojedinim mestima u Makedoniji bacilo je mrlju na parlamentarne izbore u toj zemlji, zajednička je ocena predstavnika misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) i Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR). Državna izborna komisija Makedonije (DIK) poništila je izbore na 22 biračka mesta, navodi se u izveštaju OEBS-a i ODIHR-a, i dodaje da se činilo da je policija nesposobna da spreči političke napade za vreme izbora u oblastima naseljenim Albancima.

Vlada Kosova zabrinuta

Priština – Zamenik premijera Kosova Hajredin Kući izjavio je da je Vlada Kosova uznemirena dešavanjima na izbornim mestima u pojedinim delovima Makedonije. „Mi smo zainteresovani da izbori budu potpuno demokratski, da to bude konkurencija ideja, dok s druge strane želimo da demokratski politički odnosi budu preovlađujući“, rekao je Kući. On je pozvao albanske političke partije u Makedoniji da imaju više međusobnog poverenja i da više poštuju volju građana. Potpredsednik Alijanse za budućnost Kosova Bajram Kosumi ocenio je da dešavanja u Makedoniji pokazuju da ta država ima problema sa demokratijom. „Nije reč se samo o Albancima ili Makedoncima, već je to opšti problem za Makedoniju“, rekao je Kosumi.

Predstavnici ODIHR i OEBS na konferenciji za novinare istakli su da na izborima ključni međunarodni standardi nisi ispunjeni jer je bilo pokušaja da se na silu naruši izborni proces u delovima Makedonije naseljenim pretežno Albancima.
Zbog toga je, kako se ocenjuje, bilo nemoguće da birači na više mesta slobodno izraze svoju volju. Generalna ocena je da su izbori proceduralno bili dobro organizovani, ali da je zakon sproveden samo selektivno i da vlasti nisu uspele da spreče nasilje i zastrašivanja u oblastima u kojima žive Albanci.
Posmatrači podsećaju da je juče jedna osoba ubijena, a nekoliko ranjeno, kao i da je glasanje i prebrojavanje bilo narušeno ozbiljnim neregularnostima u albanskim delovima. Ističe se da su zabeležena zastrašivanja, incidenti, pokušaji glasanja za više ljudi i manipulacija rezultatima.
– Nasilje i pokušaj nasilja jeste kampanja koja je nažalost bacila senku na inače dobro pripremljene izbore koji su biračima pružili pravi izbor među brojnim političkim snagama. Nasilje u oblastima naseljenim etničkim Albancima neprihvatljivo je kršenje mira i demokratskih prava“, izjavila je specijalni koordinator privremene posmatračke misije OEBS, Pia Krisma-Moler.
Međunarodni posmatrači izrazili su očekivanje da će svi incidenti biti istraženi i da će biti preduzete mere protiv odgovornih za to što međunarodni kriterijumi nisu ispunjeni. Prema najnovijim rezultatima DIK, na osnovu 98,49 odsto prebrojanih glasova, koalicija oko VMRO-DMNE osvojila je 48,33 odsto glasova, Koalicija Sunce 23,39 odsto, Demokratska partija Albanaca (DPA) 10,2 odsto, Demokratska unija za integraciju (DUI) dobila je 11,09 odsto, a albanska Partija demokratskog prosperiteta (PDP) 1.07 odsto glasova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari