Ko će i da li će snositi posledice posle otkrića da je predsednik Srbije Tomislav Nikolić prisluškivan pre dva meseca, a prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić poslednjih nekoliko dana, još uvek nije jasno, kao ni da li je reč o kadrovskom obračunu unutar struktura bezbednosti, odnosno MUP.



Povodom informacije da je nalogom Uprave kriminalističke policije naloženo uzimanje listinga razgovora sa Vučićevog mobilnog telefona, premijer i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da to nema veze s njim.

– Sigurno je da to nema nikakve veze sa mnom kao ministrom unutrašnjih poslova. Ima veze sa policijom, jer ne postoji jasan sistem nadzora i kontrole akcija… Imam informacije da je Uprava kriminalističke policije tražila listinge ne znajući, kako oni kažu, da je u pitanju telefon Aleksandra Vučića. Takve stvari ne smeju da se dešavaju i zato mislim da su potrebne promene u MUP-u. Biće uskoro raspisan konkurs za direktora policije i svi oni koji u ovome učestvuju ne treba više da budu na svojim funkcijama, izjavio je Dačić za Prvu TV.

Direktor policije Milorad Veljović nije hteo za Danas da komentariše navode o prisluškivanju Nikolića i Vučića, kao ni Dačićevu izjavu, rekavši da će se o toj temi izjasniti u ponedeljak kada se vrati u Beograd.

A da li će se prisluškivanjem državnog vrha posebno baviti Savet za nacionalnu bezbednost, ili parlament Srbije, nije poznato u ovom trenutku. Predsednik Nikolić je izjavio pre dva dana za RTS da je prisluškivan ne iznoseći detalje, a prema nezvaničnim saznanjima, sa njegovim listingom telefona dogodilo se isto što i sa Vučićevim, ali je to zataškano. Kako je objavljeno, informaciju o „izvlačenju listinga“ Vučić je dobio uz pomoć BIA. On je medijima potvrdio da ga je prisluškivala jedna grupa u policiji. U bezbednosnim krugovima spekuliše se da prisluškivanje nije bilo nasumično i iz nehata, te da iza svega stoje određene interesne grupe, odnosno pojedini biznismeni i kriminalci.

– Skupštinski Odbor za kontrolu službi bezbednosti razmatraće u narednom periodu redovne izveštaje BIA, VOA i VBA, nad kojima ima nadležnosti, a jedno od pitanja koje to telo može da pokrene jeste zakonitost primene postupaka i mera za tajno prikupljanje podataka tih agencija, izjavila je predsednica ovog tela i poslanica SNS Jadranka Joksimović. Dodala je da će javnost biti obaveštena o zaključcima odbora, a prema nezvaničnim informacijama, sednica je planirana za sredinu novembra.

Advokat i nekadašnji koministar unutrašnjih poslova Srbije Božo Prelević ocenjuje da su tvrdnje o prisluškivanju predsednika Srbije Tomislava Nikolića i potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića „uvertira za kadrovske promene u MUP-u ili za dodatno prekomponovanje vlasti“. „Moguće je da je ovo dobra platforma da se izvrši kadrovska smena u MUP-u, pa čak i podmetanjima potpisa. Sve je to moguće u službama. Detaljnom istragom i analizom bi se sasvim jasno došlo do zaključka o čemu se radi, ako iko bude hteo da sprovede tu analizu“, kaže Prelević.

Po njegovim rečima, konstatacija da neko prisluškuje najviše državne rukovodioce nije ništa novo, jer je „potpuno bilo jasno“ da su prisluškivani i pokojni premijer Zoran Đinđić i bivši premijer Vojislav Koštunica.

„Moje mišljenje je da su svi oni slušani, a da li su to otuđeni centri moći, da li su to ljudi koji rade za interese finansijskih ili stranih centara, nažalost za 12 godina nismo dobili odgovor“, navodi Prelević.

Marko Milošević, istraživač u Beogradskom centru za bezbednosnu politiku, ocenjuje za Danas da „traženje telefonskih listinga nije prisluškivanje, jer ne postoji nalog suda, ali da je reč o izuzetno opasnoj praksi, koja otvara prostor za zloupotrebe“.

– Ustav garantuje nepovredivost tajnosti komunikacije i nalaže da se od nje može odstupiti samo po nalogu suda, a preciznije odredbe se mogu naći u pojedinim zakonima, te prisluškivanje nije nužno nelegalno, ali se dobar deo prisluškivanja u Srbiji odvija u nedefinisanoj „sivoj zoni“. Podaci dobijeni uzimanjem listinga ne otkrivaju sadržaj komunikacije, ali mogu lako dovesti do otkrića identiteta sagovornika – objašnjava naš sagovornik.

Prema Miloševićevim rečima, najnovija afera pokazuje da „postoji otuđeni centar moći“, jer su prisluškivani prvi potpredsednik vlade i predsednik države, „osobe od najvišeg legitimiteta“.

– Deo problema odnosi se na kadriranje u policiji i celoj državnoj upravi, jer zapošljavanje ide preko partijskih, rođačkih ili nekih trećih linija. Takođe, činjenica je da nije uspostavljena snažna demokratska i civilna kontrola u tom sektoru, što bi moglo da izazove slične probleme i u budućnosti – ukazuje Marko Milošević.

Andreja Savić, nekadašnji direktor BIA, kaže za Danas da je neophodno da pitanje prisluškivanja Vučića i Nikolića „hitno razmotri Savet za nacionalnu bezbednost“.

– Ne treba donositi preuranjene zaključke dok se ne otkrije činjenično stanje. Ako se utvrdi krivična odgovornost, nadležni će preuzeti odgovarajuće mere – ističe Savić.

Sindikat srpske policije je saopštio da izjava Vučića i Nikolića da su prisluškivani iz vrha MUP-a „može negativno da utiče i doprinese padu ugleda državne institucije“ i da „ovakve informacije ne bi smele da izlaze u javnost do okončanja postupka. Umesto toga, zarad populizma i podizanja rejtinga, danas se koriste kao perfidno oružje u propagandnom ratu između državnih funkcionera, političara i pojedinaca“, navodi se u saopštenju.

Nezavisni policijski sindikat Srbije pozvao je nadležne u MUP-u i ministra Dačića da sve navode ispitaju i utvrde da li je došlo do zloupotreba, kao i da „obelodane ko je sprovodio navedene radnje i po čijem nalogu“.

Zabrinutost

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić i zaštitnik građana Saša Janković izrazili su zabrinutost zbog informacija o prisluškivanju Vučića i Nikolića. Oni su istakli da očekuju da će „počinioci biti u najkraćem roku identifikovani i sankcionisani“. Takođe su naveli da neovlašćeni pristup listinzima telefonskih razgovora predstavlja neustavnu kontrolu komunikacija, koje građane Srbije pogađa svakodnevno i na šta su oni ukazivali.

Slučaj Nalić

Penzionisani načelnik Generalštaba VJ Nebojša Pavković rekao je u julu 2002. pred Anketnim odborom u Skupštini Srbiji da je Gradimir Nalić, savetnik tadašnjeg predsednika SRJ Vojislava Koštunice, od njega tražio upad u Biro za komunikacije, jer je tvrdio da je Biro prisluškivao Koštunicu. S druge strane, premijer Zoran Đinđić negirao je da je Vlada izdala takvo naređenje.

Od Niksona do Mardoka

Afera Votergejt, nazvana po vašingtonskom hotelu, čiji je glavni akter bio bivši predsednik SAD Ričard Nikson, postala je sinonim za prisluškivanje uticajnih ličnosti. Istragom je utvrđeno da je Nikson, koji je zbog umešanosti u taj incident 1974. godine podneo ostavku, znao za tajni republikanski fond za prikupljanje informacija o aktivnostima američkih diplomata putem prisluškivanja. Jedan od najnovijih primera takve prakse odnosi se na ugašeni tabloid News of the World, u vlasništvu medijskog magnata Ruperta Mardoka, koji je prisluškivao članove britanske kraljevske porodice, poznate ličnosti i obične ljude čije su životne priče potresle svetsku javnost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari