Porodica Zdravke Nedeljković (61) iz Niša, koja je preminula u niškom Kliničkom centru šest dana posle teške saobraćajne nesreće kod Karlovca u Hrvatskoj, najavila je juče da će posle rezultata obdukcije najverovatnije tužiti karlovačku bolnicu i ambasadu Srbije u Zagrebu, koje oštro optužuje da nisu pružili adekvatnu pomoć povređenima.

Porodica Zdravke Nedeljković (61) iz Niša, koja je preminula u niškom Kliničkom centru šest dana posle teške saobraćajne nesreće kod Karlovca u Hrvatskoj, najavila je juče da će posle rezultata obdukcije najverovatnije tužiti karlovačku bolnicu i ambasadu Srbije u Zagrebu, koje oštro optužuje da nisu pružili adekvatnu pomoć povređenima. Prema najavi zamenika direktora niškog Instituta za sudsku medicinu Radovana Karadžića, rezultati obdukcije biće saopšteni danas.
Zdravka Nedeljković (61) iz Niša preminula je 15. avgusta nakon hitne operacije u niškom Kliničkom centru, u koji je stigla sa otpusnom listom iz bolnice u Karlovcu, u kojoj su navedeni samo „prelomi četiri rebra „. U toku operacije kod nje su utvrđeni i naprsnuće slezine i perforacija čira, koji su izazvali obilno krvavljenje u trbušnoj duplji, zbog čega je, prema prvim pretpostavkama, nastupila smrt. Na predhodno obavljenoj kontroli u niškom Kliničkom centru konstatovani su prelomi još dva rebra, ali ni tada nije uočena povreda slezine, mada je urađen ultrazvučni snimak..

KARANOVIĆ: Transportuju se samo pacijenti u stabilnom stanju

Državni sekretar Ministarstva zdravlja Srbije Nevena Karanović potvrđuje da za transport povređenih i bolesnih srpskih državljana sa teritorije drugih zemalja „postoji procedura, koja podrazumeva i pribavljanje zelenog kartona, koji sanitetska vozila u Srbiji nemaju, već moraju da ih nabave u okolnim zemljama“. Ona pri tom naglašava da se iz drugih zemalja mogu transportovati „isključivo pacijenti čije je zdravstveno stanje stabilno i nalaze se van životne opasnosti“.

– Kao i sa svim državama bivše Jugoslavije (osim sa Slovenijom), Srbija i sa Hrvatskom ima međunarodni ugovor o saradnji u ovoj oblasti. U okviru takve saradnje, logično je da zdravstvene ustanove u Hrvatskoj transportuju pacijenta do granice, gde bi ga moglo preuzeti naše sanitetsko vozilo. Pre toga je potrebno da pacijent bude medicinski zbrinut i da se nalazi u stabilnom stanju. Da li je stabilan i van životne opasnosti procenjuju lekari u Hrvatskoj. Oni takođe procenjuju i da li je pacijent sposoban za put, na koji, naravno, može otići i privatnim vozilom – kaže Karanović za Danas.

Ona je treća žrtva u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila 10. avgusta u blizini Karlovca kada je zbog prekoračenja brzine u oštroj krivini sa puta sleteo autobus koji je saobraćao na liniji Beograd – Split. Na licu mesta su poginule Jelka Damjanović (66) iz Obrenovca i Kata Šimulija (48) iz Novog Sada, dok je 45 putnika lakše i teže povređeno.
– Ukoliko obdukcija i zvanično potvrdi naše uverenje da moja majka nije adekvatno medicinski zbrinuta, tužiću odgovorne u bolnici u Karlovcu. Tužiću i nadležne u našoj ambasadi u Hrvatskoj, zbog toga što ni približno nisu pružili odgovarajuću pomoć povređenim srpskim državljanima, koji su bili raštrkani u više bolnica u Hrvatskoj, a posle „lečenja“ prinuđeni da se vraćaju kućama privatnim automobilima ili autobusima. – kaže za Danas Izolda Anđelković, ćerka preminule Zdravke Nedeljković.
Ona precizira da njenoj majci ni za četiri dana boravka u bolnici u Karlovcu nisu dijagnostifikovane sve povrede, pošto „nisu urađena potrebna snimanja“, a lečena je „samo analgeticima“, bez ikakve druge terapije. Kaže da je i na otpusnu listu svoje majke čekala skoro čitavog dana, a kada je najzad dobila u njoj je naveden samo prelom četiri rebra, a ne i sve druge, pokazalo se, više nego teške povrede. Nije naveden, dodaje, čak ni prelom ključne kosti, koji se video i golim okom, a majci pravio očigledne fizičke probleme. Iako je, kako se pokazalo, zdravstveno stanje njene majke bilo teško, nadležni lekari u karlovačkoj bolnici su je otpustili, uz tvrdnju da „može da putuje jer je njeno opšte stanje dobro“.
– Naša ambasada u Zagrebu je poslala samo jednu predstavnicu, koja je jedva uspela da popiše putnike i njihove povrede. Ne samo da nije uporno insistirala na ozbiljnim pregledima i lečenju povređenih, što je bilo nužno s obzirom da je očigledno da se karlovačka bolnica „nije snalazila“ u zbrinjavanju povređenih u masovnoj saobraćajnoj nesreći, već je, zajedno sa lekarima, upućivala putnike da se vrate kućama privatnim vozilima ili- autobusom.
Ona još kaže da se njena teško povređena majka vratila u Niš ćerkinim privatnim automobilom, posle više od osam sati vožnje i 700 kilometara pređenog puta. Prema njenim rečima, jedna žena iz Požarevca, s teškom povredom glave, prebačena je u zagrebačku bolnicu, a njena dva deteta ostavljena su u bolnici u Karlovcu, da bi posle nekoliko dana svima bilo rečeno da mogu da se vrate kući autobusom.
– Jedno od to dvoje dece mi je posle toga ponavljalo da ne sme da putuje autobusom, što je razumljivo, jer je upravo preživelo nesreću u kojoj je autobus smrskan, neki putnici poginuli, a neki, među kojima i njegova majka, teško povređeni – kaže Anđelković.
Naša sagovornica dodaje da se većina „snalazila kako je znala i umela“ i nije insistirala da do Srbije bude prevezena sanitetskim vozilima. Razlog za to je bio, kako kaže, tvrdnja predstavnice naše ambasade u Zagrebu da „za dolazak sanitetskog vozila iz Srbije treba nekoliko dana i saglasnost Ministarstva zdravlja“. Njoj lično je rekla, dodaje, da bi takvo vozilo moglo da stigne tek početkom ove sedmice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari