Republičko tužilaštvo i Ministarstvo za kapitalne investicije jedini od državnih institucija nisu dostavili izveštaje povereniku za informacije od javnog značaja. U odnosu na prošlu godinu broj izveštaja o sprovođenju Zakona o informacijama od javnog značaja, koji povereniku podnose državne institucije, dvostruko je veći u odnosu na 2005.

Republičko tužilaštvo i Ministarstvo za kapitalne investicije jedini od državnih institucija nisu dostavili izveštaje povereniku za informacije od javnog značaja. U odnosu na prošlu godinu broj izveštaja o sprovođenju Zakona o informacijama od javnog značaja, koji povereniku podnose državne institucije, dvostruko je veći u odnosu na 2005. godinu, ukazuje se u godišnjem izveštaju poverenika za informacije od javnog značaja koji je dostavljen Skupštini Srbije. Poverenik ukazuje i na negativne primere i probleme u primeni zakona, a kao najizrazitiji negativan primer navodi Bezbednosno informativnu agenciju.

Preporuka za razrešenje Branislava Pomoriškog

Beograd – Republički odbor za rešavanje sukoba interesa objavio je javnu preporuku za razrešenje Branislava Pomoriškog – savetnika Skupštine Vojvodine, jer nije preduzeo mere neophodne za otklanjanje nezakonite kumulacije funkcija. Pored toga što je savetnik u pokrajinskom parlamentu, Pomoriški je i član Upravnog odbora Fonda za podršku investicija u Vojvodini. U odluci odbora objavljenoj u Službenom glasniku navodi se da je takva mera izrečena jer Pomoriški ni nakon mere nejavnog upozorenja nije podneo ostavku na jednu od funkcija.

Kao sistemske probleme Šabić je naveo nefunkcionisanje pravnog mehanizma nadzora primene Zakona, uključujući i prekršajnu odgovornost. Šabić se posebno osvrnuo na nespremnost Vlade da, kada je to potrebno, izvrši svoju zakonsku obavezu da obezbedi izvršenje odluka Poverenika.
– Tek nedavno nadležnoministarstvo je počelo sa pokretanjem prekrašajnih postupaka i izrečene su prve kazne. Dobro je što se nešto dešava, ali ćemo štetu zbog dve propuštene godine teško nadoknaditi – ističe Šabić.
On ukazuje da su na pokrajinskom nivou obaveze izvršili i Izvršno veće, Skupština i sekretarijati, kao i da su sva četiri grada dostavila izveštaje. Najlošije stoji stvar sa lokalnom samoupravom, gde je izveštaj dostavilo 53 odsto, dok je prošle godine to učinilo 48 odsto institucija. Prema njegovim rečima, s obzirom da je treća godina primene zakona, ovaj podatak je ipak zabrinjavajući.
Poverenik Šabić navodi da je primetno i da građani Srbije sve više koriste pravo na slobodan pristup informacijama, kao i da je povećan i broj žalbi građana, novinara i nevladinih organizacija zbog uskraćivanja tog prava. On je istakao da je tokom 2006. registrovano oko 6.000 zahteva građana, što je tri puta više nego godinu dana ranije .
U toku prošle godine rešavano je 1.850 žalbenih predmeta, četiri puta više nego 2005. Toliko predmeta je rešeno uz probleme jer je u službi poverenika radilo svega šest od predviđenog 21 zaposlenog.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari