Povećana doza radona u nekim kućama u Niškoj Banji 1

U pojedinim kućama na teritoriji Niške Banje izmerena je veća koncentracija radona od dozvoljenih 400 bekerela po kubnom metru, zbog čega je neophodno angažovati eksperte za sanaciju, saopštila je nedavno Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja, a preneli pojedini mediji.

U ovoj agenciji , koja je radila istraživanje o prisustvu ovog gasa na teritoriji čitave Srbije, takođe su kazali da su rezultati preliminarni, te da nema mesta panici uprkos tome što je prema istraživanjima Svetske zdravstvene organizacije radon jedan od vodećih uzročnika raka pluća. Podsetili su da se region Niške Banje izdvojio po koncentraciji radona, ali da je prisustvo ovog gasa specifičnost ovog banjskog lečilišta. Koncentracija radona na otvorenom je obično vrlo niska, dok se u zatvorenim prostorijama on ponekada akumulira u visokim koncentracijama.

– Tim povodom Agencija planira da u saradnji sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju tokom jeseni organizuje dolazak eksperata sa iskustvom u sanaciji u ovoj oblasti koji bi našim građevinskim stručnjacima predstavili metode i načine smanjenja koncentracije radona u postojećim objektima i prilikom gradnje novih. Plan je i da obučeni stručni timovi sa stranim ekspertima obiđu objekte sa povećanom koncentracijom radona i savetodavno pomognu građanima- naveli su u Agenciji.

Predsednik opštine Niška banja Dejan Jovanović je, međutim, rekao da se opštinsko rukovodstvo „neće oslanjati na pisanje žute štampe“, već na rezultate studije koja „nedvosmisleno kaže da koncentracije radona u Niškoj Banji nisu štetne za zdravlje ljudi, već da naprotiv pogoduju lečenju“. On je za Niške vesti kazao da je studiju 2005. godine objavila profesorka Zora Žunić, koja je u to vreme radila u Institutu za nuklearne nauke „Vinča“ u Beogradu, a da ju je naručila i platila ova opština.

Prema preliminarnim rezultatima merenja Agencije, koncentracija radona u ostalim delovima Srbije, odnosno u 94 odsto uzoraka, jer u granicama normale. Dozvoljeni gornji nivo radona u novoizgrađenim kućama i stanovima je 200 bekerela po metru kubnom, a za već postojeće objekte oko 400 bekerela. Ukoliko je koncentracija radona veća od ovog nivoa, preporučuju se različite mere za sprečavanje nagomilavanje radona, mežu kojima je i stalno provetravanje.


Opasan po zdravlje

Radon je prirodni element koji je otkriven 1900. godine i kao najteži od svih gasova, karakteriše ga lako prodiranje i nagomilavanje u zatvorenim prostorijama. Nalazi se u zemljištu i relativno lako dospeva do površine zemlje, a zatim prodire u stambene objekte. Takođe, nalazi se u građevinskom materijalu. Spada u grupu radiokativnih gasova, a radioaktivni su ni elementi na koje se raspada. S obzirom da čovek prosečno udahne i izdahne oko deset kubnih metara vazduha dnevno, ljudska pluća su „usisivač za radon i njegove potomke“. Ovaj gas navodi se i kao drugi uzročnik raka pluća.
Sutra počinje Treći kamp klasične muzike u Zaječaru

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari