
Nijedan propis nije dovoljan da bi bila postignuta puna ravnopravnost, već je neophodno da svako od nas razume značaj tolerancije, da može da prepozna diskriminaciju i da zna kako da se protiv nje bori, ocenila je Janković u saopštenju.
U vremenima različitih izazova, čini se da je veliki broj građana i građanki izložen diskriminaciji. Međutim, ne smeju se zaboraviti pripadnici i pripadnice osetljivih društvenih grupa koji su više izloženi diskriminaciji i teže ostvaruju neka od osnovnih ljudskih prava, istakla je ona.
Zbog toga je od izuzetne važnosti da svi zajedno radimo na izgradnji tolerantnog i ravnopravnog društva u kome svako ima pravo na dostojanstven život i jednake šanse za razvoj sopstvenih potencijala i mogu?nosti u svim oblastima društvenog života, bez obzira na njegova ili njena lična svojstva“, poručila je poverenica.
Međunarodni dan tolerancije, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, kao centralna državna institucija za zaštitu ravnopravnosti, obeležava kao svoj dan, i posvetio ga je unapređenju rodne ravnopravnosti, navodi se u saopštenju.
Najčešći primeri, ali najredje iznošeni u javnost zbog neslobode medija, su slučajevi diskriminacije muškaraca u vezi sa starateljstvom, tj. vršenjem roditeljskog prava nakon razvoda, i kontakata sa detetom koje kod njega u preko 90% slučajeva ne stanuje.
U medijima često ima tekstova koji podstiču diskriminaciju muškaraca i predrasude. Očeve diskrmišu sudovi i Centri za socijalni rad, i najčešće su prikazani kao nasilnici u porodici, što je nepravedno i preuveličano. Od očeva se za vreme braka / vanbračne zajednice očekuje da podjednako doprinose radom u kući i oko dece, a posle razvoda im se oduzimaju sva prava, a ostaju samo obaveze.