Požarevljani spas od vrućina traže i na jezerima pored Morave 1

U ove letnje dane kada temperature dostižu i do 40 stepeni celzijusa Požarevljani od vrućine traže spas odlazeći na kupanje na Srebrno jezero kod Velikog Gradišta, ili u banju „Ždrelo“, a neki idu i u vikend naselje Vince, gde se kupaju u Dunavu.

Kostolčani i mnogi Požarevljani kupaju se na plaži „Topoljar“ izgrađenu na Dunavcu kod Kostolca.

Požarevljanima, koji iz raznih razloga ne mogu da idu na te destinacija, jedino ostaje da se rashlade na Gradskom bazenu ili na bazenu u Zabeli, koji je ograničenog kapaciteta. Za ostale željne da se rashlade ostaju alternativna kupališta. To su divlja plaža na Moravi u blizini železničkog mosta i nekoliko jezera nastala kao posledica eksploatacija moravskog šljunka i peska. Upravo, na tim jezerima, popularno nazvanim bagerima, najviše dolaze kupači iz Požarevca, a ima i onih sa strane.

Ljubaznošću administrativne radnice požarevačkog Osnovnog suda Marije Eftimove, koja više od deset godina redovno odlazi na ta jezera, saznali smo karakteristike i prednosti tih, sve posećenijih, kupališta u blizini Požarevca. Marija kaže da se kupala u skoro svim „bagerima“ i ističe besprekorno čistu i toplu vodu.

– Ta jezera nastala su iskopavanjem šljunka i čista voda održava se zbog prirodnih, peščano-šljunkovitih filtera. Desetak godina sa svojim društvom išli smo na jezerce, koje smo zbog naših skromnih platežnih mogućnosti, nazvali „dekintos“. Formalni vlasnik tog jezerceta, Rade Čvrga svojim mašinama uredio je priobalje, pa smo tokom leta svo vreme uživali. Pre dve godine morali smo da napustimo „dekintos“ jer su gradske vlasti iz njege crpele pumpom čistu vodu, koji su cevima prosleđivali do vodovodnih bunara na Moravi, kako bi smanjili previsok nivo nitrata u vodi za piće. Ta mera traje i danas, pa smo bili primorani da odem na susedni „bager“ koji je mnogo veći i bliži Moravi, gde smo nastavili da se kupamo i družimo, objašnjava na, sve u vezi „bagera“ ova Požarevljanka.

Na tom drugom kupalištu zatičemo desetak kupača, pošto smo došli za vikend, kada je temperatura pala za 15 stepeni. Ni zahlađene nije omelo porodicu Tacić da dođe na svoje omiljeno kupalište. Biljana Tacić kaže da je i ovog dana sa mužem Vladanom i osmogodišnjom ćerkicom Miljanom došla na plažu i da je voda super, tako da svi uživaju.

– Voda je predivna. Čista i topla. Jeste da je plaža neuređena, ali i ovakva ima svoje draži. Kada su temperature bile veoma visoke, bilo je nekoliko stotina kupača, tako da nije bilo mesta gde peškir da se stavi, niti da se parkiraju novopristigli automobili, kaže Biljana. NJen muž Vladan rekao nam je da bi ovde bilo mnogo bolje kada bi lokalne vlasti malo uložili u uređenje „bagera“.

– Lokalna samouprava trebalo bi malo da sredi jezero u smisli da raskrči prilaze, uredi priobalje, postavi nekoliko tuševa i kabina, kao i da se omogući da neko od ugostitelja ponudi kupačima svoje usluge. To ne bi mnogo koštalo, a bilo bi kupačima puno bolje i dolazili bi ljudi i sa strane, kaže Vladimir.

Njegova ćerkica Miljana priča da je ovde sve super ali da bi volela da se postavi daska, kako bi skakala u vodu. Jedan par u vodi se zabavljao imitirajući igre bez granica. Jedna devojka rekla nam je da uživa.

– Super se zabavljamo. Mislim da bi trebalo da se uredi prostor prilikom ulaska u vodu, kako se ne bi odmah ulazilo u dubinu, kaže ona i dodaje da bi trebao da se angažuje spasilac.

Zajedničko svima sa kim smo razgovarali jeste to misle da bi trebalo gradske vlasti da ulože sredstva, kako bi se jezera sredila i dodatno privukla kupače. Na tim kupalištima nije moglo da se kupi neko osveženje, sem na jednom, i to najvećim, koje se nalazi odmah iza motela Jatagan. Vlasnik „Jatagana“ Saša Paunković kaže da kupači često svraćaju u njegov objekat kako bi se okrepili, a ima i onih koji i prenoće, pošto su cene prenoćišta, hrane i pića, više nego pristupačne, značajno niže od gradskih.

Da budu kao Belocrkvanska jezera

– U motel dolaze kupači, pecaroši i mnogi Beograđani koji vraćajući se sa svojih vikendica na Srebrnom jezeru i Vinaca, svrate kod nas na roštilj ili na pečenje. Zaista su cene povoljne, pa stoga ima dosta gostiju, priča vlasnik „Jatagana “ i dodaje da prenoćište u motelu košta 1.000, a sa doručkom samo 1. 200 dinara. On je dodao kada bi se u sva ta jezera pored Morave, koja su nastala eksploatacijom šljunka, uložila sredstva da se srede, mogla bi da postanu turistička destinacija, kao što su Belocrkvanska jezera, koja su na isti način nastala i koja su postala svojevrsna turistička atrakcija.

Raj i za ribolovce

Ova jezera bogata su ribom svih vrsta. Kada nema kupača zaposednu ih pecaroši gde uživaju u pecanju. Pored bele ribe u jezerima nalazi se još i štuka, šaran, som, manić tostolobik i amur, kao i ostale vrste riba. U njima su se pecali i kapitalni primerci, kao što je bio šaram od 28 kila, upecan pre nekoliko godina. Kada prođe sezona kupanja pecaroši pecaju štuku. Zapamćena je jedna od 12 kilograma koju je upecao srećni pecaroš iz Požarevca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari