Japanski premijer Šinzo Abe pozvao je na razmatranje pacifičkog Ustava koji je donet nakon Drugog Svetskog rata. U saopštenju povodom 60. godina od donošenja Ustava, Abe je govorio o potrebi za „novom erom“ koja bi dopustila Japanu da preduzme veću ulogu u globalnoj bezbednosti. Abe je, inače po dolasku na mesto premijera prošle godine, izjavio da je promena Ustava jedan od njegovih glavnih prioriteta.

Japanski premijer Šinzo Abe pozvao je na razmatranje pacifičkog Ustava koji je donet nakon Drugog Svetskog rata. U saopštenju povodom 60. godina od donošenja Ustava, Abe je govorio o potrebi za „novom erom“ koja bi dopustila Japanu da preduzme veću ulogu u globalnoj bezbednosti. Abe je, inače po dolasku na mesto premijera prošle godine, izjavio da je promena Ustava jedan od njegovih glavnih prioriteta. Ali kritičari u Južnoj Koreji i Kini, koji su patili u rukama japanskih ratnih snaga, protive se takvom potezu. Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je javnost podeljena povodom izmena Ustava.
Vojska je formalno zabranjena u Japanu od donošenja Ustava posle Drugog Svetskog rata. Dokument zabranjuje upotrebu vojne sile u rešavanju međunarodnih problema.
Abe je iskoristio godišnjicu Ustava da pozove na „smelo preispitivanje japanske posleratne pozicije i da se pređe na razgovore o Ustavu za „novi Japan“. Abe je u saopštenju izjavio da želi da radi u „pravcu Japana koji uliva poverenje i ponos među svojom decom“. Ovakav stav Abea deo je napora da Japan postane izričitiji i pouzdaniji na svetskoj sceni, i da ima vojsku sposobnu da bude deo mirovnih misija u inostranstvu.
Kritičari predloženih izmena kažu da je pacifički Ustav sačuvao Japan daleko od rata i omogućio mu da izbegne militarizam početkom 20. veka i umesto toga da se usredsredi na ekonomski rast i razvoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari