Projekti - stihijsko isisavanje budžetskog novca 1

Da se novac iz budžeta Grada namenjen projektima za kulturne sadržaje, dodeljuje stihijski, bez jasnih kriterijuma ili zaštite od sukoba interesa, sa velikim brojem organizacija koje su ubrzo ugašene ili promenile delatnost, zaključile su Građanske inicijative, nakon analize konkursa gradskog Sekretarijata za kulturu.

„Novac se i dalje dodeljuje stihijski, umesto na osnovu strateških sektorskih dokumenata, prioriteti i kriterijumi u konkursu nisu dovoljno jasni, ne postoji predviđena zaštita od potencijalnog sukoba interesa, komisije ne rade transparentno i ne primenjuju jasno bodovanje na osnovu predviđenih kriterijuma, evaluacija prethodno realizovanih konkursa se ne radi i ne uzima u obzir prilikom planiranja narednih“, objasnili su oni u detaljnoj analizi konkursa za finansiranje projekata u kulturi, umetničkih, odnosno stručnih i naučnih istraživanja u kulturi, koji je završen 8. maja a treba da se realizuj tokom 2017. godine.

Ukupna sredstva odobrena za sprovođenje 352 projekta izabrana u okviru ovog konkursa iznose 88.580.000,00 dinara.

Građanske inicijative navode da je došlo do direktnog kršenja pravila konkursa jer su sredstva odobrena za 19 godišnjih programa umesto za projektne aktivnosti, za šta je odvojeno 8.220.000,00 dinara. Ono su utvrdili i da je veliki broj organizacija koje su dobile novac na konkursu, prijavljeno van propisa, ili su „fantomski“ nestale, promenile naziv, ubrzo po dobijanju novca.

„Jedan projekat je odobren organizaciji koja je registrovana u Gornjem Milanovcu, iako je konkurs bio namenjen samo za Beograd. Dve organizacije kojima su odobreni projekti prestale su da obavljaju svoju delatnost i 3 organizacije su do dana objave rezultata bile izbrisane iz registra Agencije za privredne registre. 18 organizacija kojima su odobreni projekti nisu pronađene u APR-u, a nazivi 2 organizacije ne podudaraju se sa nazivima prijavljenim u APR-u“ navode Građanske inicijative. Pored toga, oni dodaju i da je bilo 28 organizacija koje su dobile novac iako im kultura nije primarna oblast delovanja.

Iako organizacijama čiji je osnivač Grad Beograd nije bilo dozvoljeno da konkurišu, one su odnele ukupno 22.950.000,00 dinara, tvrde GI.

„19 gradskih i nacionalnih organizacija je dobilo sredstva za svoje projekte na ovom konkursu. 12 projekata je odobreno za teritoriju opštine Rakovica uključujući i Gradsku opštinu Rakovica. Isti broj projekata je odobren i Zadužbini Ilije M. Kolarca“. Pored toga, brojne su organizacije koje su dobile sredstva za identične projekte i od Grada i od Ministarstva kulture i informisanja.

„Sve ukazuje da raspodela sredstava organizacijama civilnog društva postaje još jedan mehanizam za isisavanje budžetskog novca na netransparentan način. Time se ostavlja prostor za nagađanje stvarnih kriterijuma po kojima je odlučivano“ navode iz GI. Oni ukazuju da kvalitetno i transparentno finansiranje organizacija civilnog društva iz državnog budžeta predstavlja i jedan od indikatora koji se procenjuje u okviru godišnjeg napretka države u procesu pristupanja Evropskoj uniji.

Problematičan i rad komisije

Prema Poslovniku o radu stručne komisije, komisija je bila obavezna da donese obrazloženu odluku o razlozima za neprihvatanje projekata koje je razmatrala iz Građanske inicijative navode da je to ispoštovano samo u radu komisije za jednu kulturnu delatnost – „muzika, umetnička i ostala izvođenja kulturnih programa i kulturnih sadržaja“ – od ukupno 5 oblasti za koje su se dodeljivala sredstva. „Osim u pomenutoj oblasti, nijedna komisija na svojim sednicama nije dokumentovala komentare za odobravanje, odbijanje i/ili nerazmatranje priloženih projekata. Takođe, nije poznato na osnovu kojih kvalifikacija su birani članovi stručnih komisija“ naveli su oni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari