Protivzakonit odlazak vojske u Siriju 1Foto: FoNet AP

Bilo kakvo učešće srpskih oružanih snaga u ruskim vojnim akcijama u Siriji bilo bi protivzakonito – kaže za Danas vojni analitičar Aleksandar Radić.

Prema njegovim rečima, angažovanje naših trupa u ovoj misiji bi predstavljalo političko svrstavanje i čime bi bio prekršen princip vojne neutralnosti. Samim tim, dodaje Radić, bio bi prekršen i Zakon o upotrebi Vojske Srbije i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama van granica Republike Srbije.

Kako objašnjava Radić, konačnu odluku o učešću naših trupa u inostranim mirovnim misijama na predlog Vlade donosi Narodna skupština.

– Jedan od osnovnih principa zakona koji uređuje ovu oblast nalaže da se prilikom donošenja odluke o angažovanju snaga odbrane parlament vodi principom vojne neutralnosti. Iz tog razloga pripadnici naše vojske isključivo učestvuju u mirovnim misijama Ujedinjenih nacija i Evropske unije – navodi Radić. On dodaje da bi učešće naših snaga odbrane u ruskoj ili bilo čijoj drugoj vojnoj misiji prekršilo princip vojne neutralnosti i samim tim i zakon.

Prema Radićevim rečima, termin humanitarna misija nije ništa drugo do eufemizma za vojne operacija, koji je Rusija preuzela sa Zapada.

– Učešće u toj misiji, čak i simboličko, bi poslalo poruku da Srbija podržava Asada – tvrdi Radić.
Spekulacija o mogućem učešću srpskih oružanih snaga u Siriji pokrenulo je nedavno saopštenje ruskog Ministarstva odbrane u kojem su istakli da računaju na „praktičnu pomoć kineske i srpske vojske u sprovođenu humanitarne operacije u Alepu u Siriji“.

„Ministarstvo odbrane Rusije je zahvalno narodima Kine i Srbije koji su prvi pružili podršku rusko-sirijskoj inicijativi za sprovođenje humanitarne operacije. Računamo na dalje praktične korake te dve zemlje i njihovih ministarstava odbrane u podršci naporima Rusije da obezbedi humanitarnu pomoć stanovnicima Alepa“ – navodi se u saopštenju ruskog Ministarstva odbrane.

Da bi učešće naših trupa u ruskim vojnim operacijama narušilo deklarativnu vojnu neutralnost svesni su i u Ministarstvu odbrane. To može da se zaključi iz saopštenja koje je usledilo nakon sastanka ministra spoljnih poslova Ivice Dačića, ministra odbrane Zorana Đorđevića i ambasadora Rusije u Srbiji Aleksandra Čepurina.

„Vlada Srbije će, iako u složenoj ekonomskoj situaciji, sagledati mogućnosti za prikupljanje humanitarne pomoći, kao doprinos uspehu humanitarnih operacija koje Ruska Federacija izvodi“, stoji u saopštenju Ministarstva odbrane.

Deklaracija o vojnoj neutralnosti

Doktrina vojne neutralnosti koja je u Srbiji na snazi skoro devet godina usvojena je u sklopu Rezolucije Narodne skupštine o zaštiti suvereniteta, teritorijalnog suvereniteta i ustavnog poretka Srbije. „Zbog ukupne uloge NATO-a, od protivpravnog bombardovanja Srbije bez odluke SB do Aneksa 11 odbačenog Ahtisarijevog plana, u kome se određuje da je NATO ‘konačan organ’ vlasti u ‘nezavisnom Kosovu’, Narodna skupština donosi odluku o proglašavanju vojne neutralnosti Republike Srbije u odnosu na postojeće vojne saveze do eventualnog raspisivanja referenduma na kojem bi se donela konačna odluka po tom pitanju“, piše u parlamentarnoj deklaraciji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari