U 2014. godini Gradskom centru za socijalni rad javilo se 2.525 žrtava porodičnog nasilja, od čega je 47 odsto dece, a 53 odsto punoletnih lica. Žrtve su uglavnom žene, njih 80 odsto, a pokrenuta su 502 postupka za zaštitu žrtava u porodici. To je na jučerašnjoj konferenciji za novinare, povodom predstavljanja rezultata projekata „Psihološko i pravno izlečenje žrtava porodičnog nasilja“, izjavio Vladimir Ilić, direktor Gradskog centra za socijalni rad.

On je istakao da je zaštita žrtava porodičnog nasilja složen proces, te da je potrebna kontinuirana i koordinisana saradnja svih koji učestvuju u tome, dodajući da su finansijsku pomoć, koja može da traje do 12 meseci, koristile 32 žrtve. Prema rečima Stanislave Škugor, koordinatorke ovog jednogodišnjeg projekta, besplatnu psihološku i pravnu pomoć dobila su 203 klijenata, koji su imali problem nasilja u porodici.

Ona je ukazala da je nosilac projekta IAN Međunarodna mreža pomoći, da je učestvovalo šest centara za socijalni rad, i to iz Surčina, Grocke, Lazarevca, Sopota, Mladenovca i Barajeva, te da su rezultati pokazali da je psihološko nasilje najrasprostranjeniji i dominantan vid nasilja u porodici.

– Na kraju tretmana došlo je do velikog povećanja zadovoljstva žrtava porodičnog nasilja u odnosu na početak tretmana. Proširen je nivo znanja šta žrtve podrazumevaju pod nasiljem u porodici – istakla je Šugor.

Psihološkinja Mina Mitić Lazarević je ukazala da su među klijentima bile direktne i indirektne žrtve, ali i sami počinioci porodičnog nasilja. Kako je istakla, nasilje je najčešće verbalno, poput vređanja i ponižavanja, ali se vremenom proširuje i na fizičko nasilje, kada se žrtve uglavnom javljaju institucijama.

– Tipičan profil žrtve je žena srednjih godina iz prigradskog naselja koja ima veći broj dece. Žrtve su tradicionalno vaspitanje, nasilje trpe zbog dece, muž kontroliše ekonomske resurse… – navela je Mitić Lazarević, dodajući da su posledice uglavnom depresija, anksioznost i somatske tegobe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari