"Radije ću umreti ovde nego da se vratim u Iran" 1Foto: Fonet

Metež u parku kod autobuske stanice. Danas, negde oko 13 časova. Dvadesetak izbeglica raspravljaju između sebe, ne tako glasno, nešto na arapskom jeziku. Ispostaviće se nekoliko minuta ranije da kreću ka Mađarskoj.

 Neki od njih i dalje uz sebe drže transparente „Hvala ti Srbijo” i „Gladni smo i prebijeni na granici” od protesta koji su prethodno održali zbog sve lošije situacije u kojoj se nalaze. Jedan mladić je selotejp zalepio preko usta. Piše na engleskom „Ne hrana”. To jutro su odlučili da štrajkuju glađu, kasnije i da krenu ka mađarskoj granici, i to bez hrane i vode, peške. Policija je u parku. Vrućina skoro, pa nepodnošljiva. Nikakvih incidenata nije bilo.

– Radije ću umreti ovde nego da se vratim u Iran – kaže jedan mladić na molbu novinarke Danasa da ka granici ne ide bar bez vode. Oko njega se odjednom skupilo još mladića, vidno umornih, prašnjavih, zbunjenih, koji slušaju kako im iz srpskih humanitarnih organizacija objašnjavaju da je put dug, otvoren i da je jako vruće, te da neće moći fizički da izdrže to. Govore im i da ih Mađari neće pustiti u svoju zemlju, te da im je potez skroz besmislen. Mladić iz Irana je odlučan u svojoj nameri.

Jedan od Danasovih izvora novinarki skreće pažnju na mladića krupnije građe, sa bradom i kačketom, rečima da je on jedan od stranaca nekih međunarodnih organizacija koje od sinoć izbeglice nagovaraju da idu na granicu sa Mađarskom. Na pitanje novinarke da li je on među organizatorima puta ka granici i odakle je, odgovara samo da je „podrška izbeglicama”. Na drugi deo pitanja nije želeo da odgovori. Naši izvori tvrde da je iz Nemačke.

– Upravo zbog toga što ih Mađari neće pustiti da uđu u njihovu državu, srpske vlasti će morati da ih deportuju onda natrag, i to ne u Beograd, već u zemlje iz kojih su ušli u Srbiju, Makedoniju i Bugarsku, pa će nastati haos – ističu naši sagovornici, koji su želeli da ostanu anonimni.
I posle ubeđivanja da ipak ne kreću bar bez hrane i vode, deo izbeglica od njih 400, se uputio ka granici. Mnogi im se nisu pridružili, ostali su u parku pored autobuske stanice i onom ispred Ekonomskog fakulteta, nastavljajući da štrajkuju glađu.

 

Park namerno ograđen?’]

Prema rečima Danasovih izvora, park ispred autobuske stanice je namerno razoren kako bi se sprečilo okupljanje izbeglica i migranata. Naime, veliki deo parka je ograđen, navodno jer se sadi trava. „Ko još krajem jula sadi travu? I zašto baš tu kad se zna da je ovo mesto na kome se okupljaju izbeglice”, ukazuje naš sagovornik.

Traže posebne naknade policajcima’]

Zamenik predsednika Sindikata srpske policije Mile Lazarević uputio je juče dopis ministru unutrašnjih poslova Nebojši Stefanoviću povodom novih okolnosti kada je u pitanju priliv ilegalnih migranata na područje Srbije. Dopisom je zatraženo proširenje liste opština na čijim teritorijama se rad odvija u otežanim uslovima, a samim time i omogućavanje posebne naknade u iznosu od 1.800 dinara dnevno, za rad policijskim službenicima u tim zonama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari