Radnici Jovanjice nisu imali svest da pripadaju kriminalnoj grupi 1Ilustracija Foto: Freeimages

Stazom koju je utabala odbrana vlasnika privrednog dobra Jovanjica Predraga Koluvije, na današnjem pretresu u Posebnom odeljenju Višeg suda u Beogradu nastavili su advokati ostalih okrivljenih koji se terete za neovlašćenu proizvodnju i puštanje u promet 1,6 tona opojne droge kanabis.

Branioci okrivljenih su u uvodnim izlaganjima ponovili da su dokazi koje je predložilo Tužilaštvo za organizovani kriminal pribavljeni na nezakonit način insistirajući da je u Jovanjici proizvođena isključivo industrijska konoplja.

Prema rečima Sonje Manojlović, koja brani okrivljenog Vuleta Bojovića, optužnica tužilaštva proistakla je iz proizvoljnog tumačenja dokaza „zbog čega se odbrana našla u situaciji da dokazuje svoju nevinost, umesto da tužilaštvo dokazuje njihovu krivicu“. Ona je istakla da tužilac tvrdi da je njen klijent član organizovane kriminalne grupe, ali da za takvu tvrdnju ne nudi nijedan dokaz.

„Vule Bojović je bio zaposlen u privrednom društvu Jovanjica kao običan fizički radnik. Obavljao je najjednostavnije fizičke poslove i kod njega nije postojala svest, ali ni volja, da pripada organizovanoj kriminalnoj grupi“, kazala je Manojlović.

Govoreći o dokazu koje tužilaštvo koristi da okrvljene prikaże kao članove kriminalne organizacije, veštačenju telefonske aplikacije Razgovori preko kojih su okrvljeni vodili šifrovanu komunikaciju, advokatica Manojlović je napomenula da njen klijent nije ni imao tu aplikaciju.

„Kada je Vule Bojović postao član organizovane kriminalne grupe? Kada je bio upoznat sa kriminalnim namerama? Kako je dobijao naloge? Na ta pitanja optužnica ne nudi odgovore. Tom logikom, svi zaposleni u Jovanjici su mogli da se nađu na optuženičkoj klupi“, istakla je Manojlović.

Ona se na samom kraju uvodnog izlaganja osvrnula i na činjenicu da je njen klijent pre početka sudskog postupka u Hrvatskoj pravosnažno osuđen zbog krijumčarenja kanabisa. Manojlović je rekla da nema ništa protiv da se koristi ta presuda u ovom postupku, ali da se protivi nameri tužioca da dokaze iz tog postupka koristi u ovom, napminjući da ne postoji veza između dva predmeta.

Jovana Ristanović, koja zastupa okrivljenog Petra Živanovića, ponovila je navode svojih kolega, dodajući da je njen branjenik bio obični fizički radnik bez svesti da pripada kriminalnoj organizaciji.

„On nije imao ni službeni telefon, ni aplikaciju Razgovori. Nije imao ni broj Predraga Koluvije, sa kojim je komunicirao samo kada bi se sreli u Jovanjici“, kazala je Ristanović. Ona je naglasila da je njen branjenik sve vreme tokom navodnog vršenja krivičnog dela dobijao finansijsku pomoć od roditelja, kao i da ne poseduje nikakvu imovinu, dovodeći u pitanje motiv koji je naveden u optužnici.

Slične tvrdnje izneli su i branioci ostalih okrivljenih, čime je okončana faza iznošenja uvodnih izlaganja. Naredni glavni pretres zakazan je za 9 decembar.

Podsetimo, desetorica okrivljenih terete da su kao organizovana kriminalna grupa od maja 2016. do novembra 2019. godine, činili krivično delo nedozvoljena proizvodnja i puštanje u promet opojne drogu kanabis. Kako se navodi u optužnici, policija je pretresom privrednog dobra Jovanjica i još dva objekta pronašla ukupno 1,673,310 kilograma kanabisa, oko 67 hiljada biljaka maruhane i 11 grama ulja kanabisa.

Koluvija ostaje u pritvoru

Na kraju današnjeg pretresa, branioci okrivljenih su pred sudsko veće izašli sa zahtevom da njihovi klijenti budu pušteni iz pritvora ili da im bude izrečena blaža mera kućnog pritvora. Kako je argumentovala braniteljka Predraga Koluvije i Vladana Živojinovića, advokatica Zora Dobričanin Nikodinović, njima je onemogućeno da ponove krivično delo pošto “niko u Srbiji više nema pristup Jovanjici”. U prilog svom zahtevu ona je navela i užasnu epidemiološku situaciju, podvlačeći ga stavom Saveta Evrope koji poziva države na liberalnije korišćenje klasičnog pritvora u uslovima pandemije kovida 19.

Zamenik tužioca za organizovani kriminal Saša Drecun usprotivio se zahtevima odbrane ističući da za njih, u uslovima pandemije, ne postoji bolje mesto od pritvorske jedinice gde, kako je naveo, zdravstvene službe imaju sve kapacitete da reaguju u slučaju pogoršanja njihovog zdravstvenog stanja. On je takođe naveo da bi se ublaženjem mere pritvora dovela u pitanje dinamika održavanja postupka, ali i podsetio na raniju osuđivanosti nekih od okrivljenih.

Sud je nakon kraće pauze odlučio da svi okrivljeni ostanu u pritvoru.

Izvršitelji popisuju Jovanjicu

Neposredno pre nego što će se okončati suđenje jedan od advokata odbrane upitao je predsednika sudskog veća Zorana Ganića da li je tačna informacija, do koje su došli, da jedna izvršiteljska kancelarija popisuje imovinu na privrednom dobru Jovanjica. Sudija Ganić je kratko potvrdio tu informaciju, rekavši da se sve odvija po izvršnoj sudskoj presudi, kao i da su svi podaci o tome sadržani u spisima predmeta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari