Rekonstrukcija šabačke tvrđave počela je 2004. posle vekovne nebrige o ovdašnjem najstarijem zdanju.
Tvrđava je počela da se gradi još 1470. i kroz dugu i burnu istoriju u njoj su se smenjivale vojske dve carevine – Turske i Austrije. Čak i u prošlom veku tvrđava je korišćena kao nemački koncentracioni logor u kome je pobijeno na hiljade Šapčana i Mačvana.

Rekonstrukcija šabačke tvrđave počela je 2004. posle vekovne nebrige o ovdašnjem najstarijem zdanju.
Tvrđava je počela da se gradi još 1470. i kroz dugu i burnu istoriju u njoj su se smenjivale vojske dve carevine – Turske i Austrije. Čak i u prošlom veku tvrđava je korišćena kao nemački koncentracioni logor u kome je pobijeno na hiljade Šapčana i Mačvana. O veličini i značaju tvrđave govori i podatak da je Sulejman Veličanstveni ovde smestio čak pet hiljada vojnika. Međutim, u stručnoj javnosti ima podeljenih mišljenja o tomeda li su ostaci stare tvrđave na Starom gradu baš oni koji su služili kao velika vojna postaja.
Arhitekta Dragoljub Milutinović u svojim analizama ukazuje da je lokacija nekadašnje tvrđave nekoliko stotina metara nizvodno i da su najveći deo građevinskog materijala prevezli Austrijanci posle povlačenja iz Šapca. Na Starom gradu su ostaci tvrđave koja je mogla da primi znatno manje vojnika nego što se govori u istorijskim spisima o nekadašnjoj velikoj šabačkoj tvrđavi.
Šabac je konačno preuzeo korake da izađe na Savu, a jedna od etapa je i rekonstrukcija tvrđave. Dosad je u ove poslove uloženo više od 15 miliona dinara. Ministarstvo kulture je 2004. izdvojilo 2,5 miliona dinara, a još toliko i šabačka opština. Naredne godine Ministarstvo je uložilo tri miliona dinara. Na svaki dinar koji je izdvojila opština, Ministarstvo kulture je davalo dva, ali to nije bilo dovoljno za konačnu rekonstrukciju starog zdanja koje bi ovim tempom trajalo desetak, pa i više godina.
Trajno rešenje za detaljnu obnovu tvrđave su sredstva iz Nacionalnog investicionog plana, koja obuhvataju ne samo konzervaciju već i revitalizaciju tvrđave. Iako predračun nije urađen, sve to će koštati oko 50 miliona dinara.
Šabačka tvrđava je trenutno nezaštićena i često izložena velikim oštećenjima zbog ljudske nemarnosti, ali i zbog povremenog visokog vodostaja Save. Poslednjih nekoliko godina ovde se održava Šabački letnji festival koji poseti od 40 do 50 hiljada gledalaca. Po tome je ova manifestacija bez premca u širim okvirima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari