Evropski komesar za proširenje Oli Ren zatražio je od crnogorskog premijera Željka Šturanovića da Crna Gora ne ratifikuje, odnosno da raskine sporazum „Član 98“ sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Poručujući SAD da ne „navode“ zemlje kandidate za članstvo u EU na teške situacije, Ren je, nakon prošlonedjeljnog susreta sa Šturanovićem u Zagrebu, izjavio: „Dok imamo odličnu saradnju sa SAD u zapadnom Balkanu i jugoistočnoj Evropi u najboljem duhu evroatlantskih integracija, želim da naši američki prijatelji ne navode zemlje kandidate, odnosno moguće kandidate na teške situacije“.

Evropski komesar za proširenje Oli Ren zatražio je od crnogorskog premijera Željka Šturanovića da Crna Gora ne ratifikuje, odnosno da raskine sporazum „Član 98“ sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Poručujući SAD da ne „navode“ zemlje kandidate za članstvo u EU na teške situacije, Ren je, nakon prošlonedjeljnog susreta sa Šturanovićem u Zagrebu, izjavio: „Dok imamo odličnu saradnju sa SAD u zapadnom Balkanu i jugoistočnoj Evropi u najboljem duhu evroatlantskih integracija, želim da naši američki prijatelji ne navode zemlje kandidate, odnosno moguće kandidate na teške situacije“.

LEKIĆ: Sporazum SOFA nepotreban

Podgorica – Profesor Univerziteta u Rimu i bivši diplomata Miodrag Lekić ocenio je da Crna Gora treba da da „veću težinu“ stavu EU o neprihvatljivosti sporazuma Podgorice sa SAD o neizručenju američkih državljana Međunarodnom krivičnom sudu. Komentarišući zahtjev EU, da CG raskine sporazum sa SAD i zahtev administracije u Vašingtinu da ga potvrdi u skupštini, Lekić je agenciji Beta kazao da treba „dati veći značaj“ stavu Brisela, „jer Crna Gora pretenduje da postane član EU“. „Stav EU da sve zemlje imaju jednak status u sistemu međunarodne pravde i prava je ispravniji i prihvatljiviji“, ukazao je Lekić. Bivši amabasador nekadašnje SRJ u Rimu ocenio je da je crnogorska vlast morala da bude oprezna kada je ulazila u „nepotrebno i kontroverzno“ potpisivanje sporazuma sa SAD, te da su „autori spornih poteza uveli Crnu Goru u ligu inferiornih država“.

On je objasnio da u SAD znaju da takva vrsta sporazuma nije u skladu sa načelima EU i da takvi dokumenti nisu prihvatljivi od zemlje kandidata.
Sporazum koji je CG sklopila sa SAD u aprilu razmjenom diplomatskih nota suprotan je zvaničnom stavu EU iz septembra 2002. Sporazum, poznat kao „Član 98“, između crnogorske vlade i SAD, kojim se CG obavezala da Međunarodnom krivičnom sudu ne izručuje američke državljane, uspostavljen je razmjenom diplomatskih nota između dvije zemlje 19. aprila. Nakon stupanja na snagu „Člana 98“ Vujanović je u Vašingtonu sa generalnim sekretarom SAD Kondolizom Rajs potpisao SOFA sporazum.
EU je u prošlogodišnjim izvještajima kritikovala Albaniju, Makedoniju i BIH, zbog potpisivanja ovakvih sporazuma sa SAD, iako oni ne predviđaju recipročnost neizručivanja.
U Šturanovićevoj izjavi nakon susreta sa Renom, koja je objavljena na internet stranici crnogorske vlade, navodi se da je on rekao evropskom komesaru da potpisivanje sporazuma ne znači da CG odustaje od članstva u EU, ali u izjavi se ne pominje da je Ren tražio raskidanje sporazuma.
– Saopštio sam naš stav da su evropske integracije naš strateški prioritet i da ova činjenica na bilo koji način ne utiče na naš generalni stav da su integracije u EU naš strateški cilj i opredjeljenje. Dobri odnosi sa SAD samo doprinose, a ne odmažu realizaciji takvog cilja – rekao je Šturanović.
S druge strane, SAD očekuju da crnogorski parlament potvrdi sporazum „Član 98“, izjavio je pomoćnik američkog državnog sekretara Nikolas Berns podgoričkoj Republici.
Na pitanje da li SAD očekuju da crnogorski parlament potvrdi sporazum „Član 98“ Berns je rekao „nadamo se, sigurno, to je na parlamentu da odluči“.
Otpravnica poslova ambasade SAD u Podgorici Marša Barns nedavno je izjavila da je ovim sporazumom Crna Gora izbjegla mogućnost da Vašington, u skladu sa važećim američkim zakonodavstvom, uskrati vojnu pomoć, te političku podršku Podgorici na putu „kroz Partnerstvo za mir“ ka NATO.
Predsjednik CG Filip Vujanović izjavio je na konferenciji za novinare održanoj krajem nedelje da ne očekuje da će prihvatanje „Člana 98“ izazvati negativnu reakciju Brisela i odbacio ocjene da zbog toga može doći do usporavanja procesa evropskih integracija CG.
On je rekao da je sporazum sa SAD dokument koji je kapitalno važan za Crnu Goru. Vujanović je kazao da je potpisivanje Sporazum SOFA rezultiralo otvorenom podrškom u reformama crnogorske vojske i povećanjem kredibilnosti CG kao bezbjednosnog prostora. Crnogorski predsjednik je ocijenio da su bez utemeljenja navodi opozicije da nije imao ustavnog osnova da potpiše taj sporazum.
Predstavnici crnogorskih opozicionih parlamentarnih partija kritikovali su način potpisivanja sporazuma i najavili da će tražiti Vujanovićevu ostavku. Pokret za promjene pozvao je crnogorske vlasti da prestanu sa „svojeglavom diplomatijom“ i ubuduće konsultuju Brisel i crnogorski parlament prije donošenja važnih odluka.
– Naravno da se podrazumijeva da se konačni državni stav treba uobličiti nakon tih konsultacija, uz punu saglasnost crnogorske Skupštine. Nedopustivo je državnu diplomatsku aktivnost pretvarati u oruđe za lične ili partijske političke promocije, koliko god da su blizu predsjednički izbori – kaže portparol PZ Koča Pavlović. On navodi da ostaje da se vidi „kako će to Šturanović započeti kampanju protiv Vujanovića, koji je ne trepnuvši ustvrdio da taj ugovor sasvim sigurno ne može predstavljati nikakvu prepreku našem evropskom približavanju“.
Narodna stranka pozdravila je poziv evropskog komesara za proširenje Oli Rena da CG raskine sporazum. Predsjednik Izvršnog odbora NS Milan Radović kazao je da je Renova poruka premijeru Željku Šturanoviću potvrdila stav NS da je taj sporazum „antievropski čin“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari