
Početkom novembra, na ponovljenom suđenju za ubistvo novinara i vlasnika Dnevnog telegrafa u Specijalnom sudu u Beogradu odbranu je izneo bivši operativac Resora državne bezbednosti (DB) Ratko Romić, koji je rekao da ne priznaje navode optužnice, prenosi N1.
Romić je rekao da nije „intelektualno ograničen da za zločin koristi najgori automobil devetog odeljenja“, ali i da ga Branka Prpa, koja je u trenutku zločina bila sa ubijenim Ćuruvijom, nije prepoznala kao izvršioca.
Prvookrivljeni Radomir Marković, tadašnji načelnik Resora državne bezbednosti, takođe je negirao sve navode optužnice, tvrdeći da nije učinio ništa od toga što mu se stavlja na teret.
Marković je, u svom iskazu, rekao da navodi optužnice nisu zasnovani na dokazima, jer u prethodnom postupku nijedan svedok nije potvrdio da je imao saznanja o njegovoj ili umešanosti DB, niti je dat bilo kakav dokaz.
To je učinio i Milan Radonjić, bivši šef beogradskog Centra državne bezbednosti.
Specijalni sud u Beogradu osudio je 5. aprila 2019. godine četvoricu bivših pripadnika DB na ukupno 100 godina zatvora zbog ubistva Slavka Ćuruvije.
Radomir Marković osuđen je na 30 godina zatvora kao podstrekivač na teško ubistvo, a ista kazna izrečena je Milanu Radonjiću, bivšem šefu beogradskog Centra državne bezbednosti, kome se na teret stavlja saizvršilaštvo.
Za isto delo, Ratko Romić i Miroslav Kurak, pripadnik Službe koji je u bekstvu, osuđeni su na po 20 godina zatvora, podseća N1.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Sud je nepismen jer ne zna socijalnu psihologiju da se sećanja svedoka posle godinu dve deformišu što nauka dokazuje. Ipak sud bazira dokaze na svedocima. To je privatni sud jer je jednog sudiju mama izabrala za sudiju a znamo da je sudska vlast nasledna. Šareni sud sudi za novinare da ne raskrinkavaju nestručno i protivzakonito suđenja. Kad je novinar trčao stotine metara i zaklao provalnika oslobođen je. Kad je građanin u svom posedu pucao provalniku u stražnjicu osuđen je.