Rusija isključena iz Društva naroda 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Lista Pravda piše i o velikoj eksploziji u fabrici celuloze u Rumuniji, dok Vreme izveštava o sovjetskom presecanju Finske u njenom najužem delu.

Savet Društva naroda se okuplja kako bi se izjasnio o isključivanju Sovjetske Rusije iz ženevske Lige, piše list Pravda. Specijalna komisija izradila je Rezoluciju kojom konstatuje napad Rusije na Finsku, osuđujući ga i nudeći materijalnu pomoć Finskoj. Francuski listovi su se dosta zainteresovali za ovu temu. Predviđaju da će se većina država uzdržati od glasanja, ali uprkos tome smatraju da je isključenje Rusije iz Društva naroda gotovo sigurno.

Postavlja se pitanje da li je ovo početak većeg neprijateljstva zapadnih sila protiv Sovjetske Rusije? Takođe, ističe se potreba da Francuska treba da prekine svaki vid diplomatske saradnje sa Sovjetima, ali i da uputi pomoć Finskoj koju ovi listovi smatraju saveznikom Francuske. Veliko pitanje ostaje šta će to raditi Sovjetska Rusija nakon odluke u Ženevi?

Rusija isključena iz Društva naroda 2

List Vreme objavio je da je Rusija isključena iz Društva naroda. Od 15 članova Saveta za isključenje je glasalo 11 članica, dok su Jugoslavija, Grčka i Egipat bile uzdržane.

Strašna eksplozija izbila je u fabrici celuloze u Rumuniji, pretpostavlja se da nema preživelih, prenosi Pravda. U opštini Černešt blizu Brašove, oko tri sata ujutru, u ovoj fabrici eksplodiralo je nekoliko hiljada litara hlora.

Izbio je i požar koji je velikom brzinom zahvatio i susedne objekte, a štetni gas se širio po celoj okolini ugrožavajući živote meštana, tako da se ovom području može prići samo sa gas maskom. Kako se u favrici radilo i noću, pretpostavlja se da je broj stradalih veliki, tačnije da su nastradali svi radnici koji su se u tom trenutku nalazili u fabrici uključujući vlasnika fabrike.

Policija je uhapsila nekoliko seljaka koji su mučili Rome optuživši ih za krađu, piše list Pravda. Nekoliko seljaka iz sela Sveta Klara kod Zagreba uhapsila je Žandarmerija jer su mučili Rome zbog navodne krađe odela. Seljaci su započeli samostalnu istragu. Opkolili su romsko naselje, sve meštane među kojima su bili i starci, bolesnici, ali i žene koje su se nedavno porodile, izveli su na livadu i počeli da ih tuku. Josipa Hudrovića, koji  je bio glavni osumnjičeni za krađu,  seljaci su podvrgli posebnim mukama.

U jednom trenutku zapalili su vatru i počeli su da ga peku. Usled tih bolova on je rekao da je za krađu verovatno kriv Rom Vinko Kovačević. Na kraju su i Vinka počeli  da muče  i peku. Policija je uhapsila sve seljake, a povređene Rome je prevezla u bolnicu.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

Italijanski list “Popolo d’ Italija” pita se zašto Velika Britanija ne raskine diplomatske odnose sa Sovjetskom Rusijom, prenosi list Vreme. Po njihovom mišljenju Britanci se nadaju da će uspeti da okrenu Nemačku protiv Rusije pa makar pri tome žrtvovali Finsku.

Rusija isključena iz Društva naroda 3

Sovjetske trupe presekle su veze između Finske i Švedske, prenosi list Vreme. Prema saopštenju lenjingradske vojne komande, sovjetske trupe su napredovale 105 kilometara od granice, u pravcu Ukte. Kako su sovjetske trupe stigle do Botnijskog Zaliva, uspeli su da Finsku preseku u najužem delu, nedaleko od luke Ulaborg.

Svako dopremanje životnih namirnica i municije ovoj oblasti je onemogućeno. Napredovanje sovjetskih trupa veoma je teško u planinskoj oblasti. List “Tajms” smatra da su Sovjeti potcenili finski otpor, i takođe smatra da Nemačka ne želi da se ovaj sovjetsko-finski sukob oduži.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari